{"vars":{{"pageTitle":"UOKiK zakazał Agorze przejęcia Radia ZET. Powód? Mogłoby dojść do “duopolu na rynku”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agora","eurozet","konkurencja","media","przejecie","radio","uokik"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74371}} }
300Gospodarka.pl

UOKiK zakazał Agorze przejęcia Radia ZET. Powód? Mogłoby dojść do “duopolu na rynku”

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Jego zdaniem w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych. Decyzja jest nieprawomocna.

Agora w lutym 2019 roku za ponad 130 mln zł kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie. Jak podaje magazyn Press, pod koniec października 2019 roku złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia pozostałych 60 proc. Agora ma czas na dokonanie tej transakcji do połowy 2022 roku.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Oceniając koncentrację, prezes Urzędu może wydać zgodę na jej dokonanie, uzależnić ją od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków lub zakazać transakcji.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w październiku 2019 roku. Miesiąc później prezes UOKiK skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, czyli nakazał przeprowadzenie dokładnego badania rynku.

Po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia Eurozetu przez Agorę – w styczniu 2021 roku – UOKiK wydał decyzję zakazującą koncentracji.

„Działalność obu grup kapitałowych pokrywa się przede wszystkim w zakresie nadawania programów radiowych, sprzedaży czasu reklamowego oraz pośrednictwa w sprzedaży czasu reklamowego w radiu” – mówi komunikat prasowy UOKiK.

Uzasadnienie decyzji

Zdaniem UOKiK, transakcja doprowadziłaby do duopolu na rynku oraz marginalizacji innych stacji. W jej wyniku dwie wiodące grupy radiowe (Eurozet i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70 proc. udział w rynku.

“W wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych” – twierdzi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Podczas postępowania Agora złożyła propozycję warunków, których realizacja miałaby jej pozwolić na przejęcie Eurozet.
Zdaniem UOKiK, przyjęcie zaproponowanych warunków nie zapobiegłoby jednak ograniczeniu konkurencji wynikającemu z koncentracji.

‘Przedstawione przez Agorę warunki nie powodowały bowiem realnej zmiany struktury rynków – łączny udział uczestników koncentracji w krajowym rynku reklamy radiowej po zastosowaniu warunków spadłby o mniej niż 1 pkt. proc” – pisze UOKiK w materiałach prasowych.

“Co więcej, spełnienie warunków mogłoby prowadzić do pogorszenia konkurencyjności rynku radiowego bowiem zaproponowane rozwiązanie umów ze wskazanymi przez Agorę przedsiębiorcami mogłoby w krótkim czasie doprowadzić do znaczącego pogorszenia ich sytuacji finansowej i w efekcie wyeliminowania ich z rynku. Dlatego Prezes UOKiK Tomasz Chróstny odrzucił propozycję Agory i wydał zakaz koncentracji” – stwierdza  również.

Decyzja jest nieprawomocna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową (główne stacje to TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio), a także sprzedażą reklam.

Eurozet m.in. produkuje i nadaje programy radiowe (główne stacje to Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus, Chili ZET), sprzedaje czas reklamowy, a także zarządza serwisami internetowymi.

Orlen przejmuje Polskę Press. Jeden z największych wydawców w Polsce przechodzi pod kontrolę państwa