{"vars":{{"pageTitle":"Ustawa o obronie ojczyzny już z podpisem prezydenta. Od 2023 r. wzrosną wydatki na armię","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","prawo","prezydent-rp","wojsko","wojsko-polskie","wydatki-na-wojsko"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"18 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":278339}} }
300Gospodarka.pl

Ustawa o obronie ojczyzny już z podpisem prezydenta. Od 2023 r. wzrosną wydatki na armię

Prezydent podpisał ustawę o ustawę o obronie ojczyzny, zakładającą zwiększenie liczebności armii do 300 tys. żołnierzy, modernizację sił zbrojnych oraz zwiększenie wydatków na ten cel do 3 proc. PKB w 2023 roku.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Wczoraj ustawę bez poprawek przegłosował Senat.

Co zakłada ustawa?

Podpisana dziś przez prezydenta ustawa zakłada zwiększenie wydatków na obronność już od przyszłego roku. Na armię ma być wydawane od 2023 roku 3 proc. PKB. W tym roku są to wydatki rzędu 2,2 procent.

Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy. Ma liczyć 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ustawa zakłada też powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Fundusz ma umożliwiać pozyskanie dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności.

Ma być on zasilany m.in. wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji czy wpłat z budżetu państwa.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i przejście przez kandydata rocznego szkolenia, które da mu prawo przystąpienia do służby zawodowej.

Jednocześnie wprowadza:

Ustawa zakłada także, że minister obrony, planując wydatki na modernizację techniczną Sił Zbrojnych, ma uwzględnić polski przemysłowy potencjał obronny.

Nowelizacja ustawy została przyjęta w reakcji inwazji Rosji na Ukrainę. Więcej pisaliśmy o niej w tych artykułach:

Putin przekroczył linię, zza której się nie wraca. Głównym celem stało się maksymalne zniszczenie Ukrainy [WYWIAD]