{"vars":{{"pageTitle":"Ustawa okołobudżetowa na 2022 z podpisem Prezydenta RP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet-2022","gospodarka","prezydent-rp","szkolnictwo-wyzsze","ustawa-okolobudzetowa","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":238519}} }
300Gospodarka.pl

Ustawa okołobudżetowa na 2022 z podpisem Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, czyli tzw. ustawę okołobudżetową. Akt prawny dotyczy m.in. finansowania świadczeń dla nauczycieli, funduszy socjalnych oraz zasad finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa okołobudżetowa jest ściśle związana z realizacją ustawy budżetowej na 2022 rok.

Jakie zmiany wprowadza ustawa okołobudżetowa?

Na mocy podpisanej dziś ustawy zmienią się:

jak wylicza Kancelaria Prezydenta.

Regulacja dotyczy także m. in. zasad finansowania szkolnictwa wyższego i nauki, jednostek samorządu terytorialnego oraz potrzeb obronnych kraju.

Ustawa zakłada także m.in. proces stopniowego odmrażania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Odpisy na fundusze socjalne będą dokonywane w oparciu o wartości z roku 2019. Stanowi to „odmrożenie” podstaw do naliczania tych funduszy w stosunku do regulacji z roku 2021 o jeden rok.

Środki na kształcenie lekarzy

W ustawie znajdzie się przepis umożliwiający przekazanie środków na uruchomienie wydziałów lekarskich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Środki trafią także do Uniwersytetu Warszawskiego (na tworzenie kierunku lekarskiego lub lekarsko-dentystycznego). Dodatkowo, fundusze na rozwojów sektora biomedycznego otrzymają NFZ i Agencja Badań Medycznych.

Na 2022 rok zaproponowano również szereg regulacji mających na celu zwiększenie źródeł finansowania zadań związanych z informatyzacją państwa.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Zmiany zaproponowane w ustawie mają dać budżetowi dodatkowe 630,2 mln złotych. Szczegółowo o zmianach wprowadzanych przez ustawę okołobudżetową pisaliśmy w tym artykule:

Sejm przyjął ustawę okołobudżetową na 2022 rok