{"vars":{{"pageTitle":"VAT od platformy wiertniczej? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest za","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["platforma-wiertnicza","podatek-od-towarow-i-uslug","podatek-od-wartosci-dodanej","trybunal-sprawiedliwosci-unii-europejskiej","tsue","vat"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 lipca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":14269}} }
300Gospodarka.pl

VAT od platformy wiertniczej? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest za

Samopodnośna platforma wiertnicza nie jest jednostką pływającą przeznaczoną do żeglugi na pełnym morzu w rozumieniu dyrektywy VAT i nie korzysta ze zwolnienia lub zerowej stawki podatku, wynika z niedawno wydanego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), informuje Deloitte.

Sprawa dotyczyła opodatkowania dostawy platform wiertniczych składających się z dryfującego kadłuba wyposażonego w kilka ruchomych nóg. Jak ustalono, żegluga tych jednostek ma charakter jedynie subsydiarny do działalności wiertniczej wykonywanej w pozycji postojowej z kadłubem uniesionym kilkadziesiąt metrów ponad poziomem morza.

Zasadniczą funkcją platform jest stacjonarna eksploatacja podmorskich złóż węglowodorów. TSUE uznał, że ze względu na cechy charakterystyczne platformy nie mogą być zasadniczo używane do celów żeglugi.

Pomimo, że jednostki te będąc holowane, mogą poruszać się po akwenach morskich, zasadniczo realizują swoją funkcję nie poprzez żeglugę, a pozostając unieruchomione w oparciu o dno morskie.

Omawiany wyrok jednoznacznie rozstrzyga o braku możliwości zastosowania zwolnienia (stawki zerowej) dla tego rodzaju platform, a potencjalnie także innych konstrukcji zdolnych do pływania, lecz wykonujących swoje funkcje w stanie unieruchomienia.

>>>Czytaj też: Lotos kupił platformę wiertniczą od Maersk