{"vars":{{"pageTitle":"W 2021 Netflix wyda więcej na filmy i seriale niż wynosi wartość całej gospodarki Warmii i Mazur","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","nowe-technologie"],"pageAttributes":["branza-rozrywkowa","main","model-subskrypcyjny","netflix","platforma-streamingowa","streaming"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"22 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":122465}} }
300Gospodarka.pl

W 2021 Netflix wyda więcej na filmy i seriale niż wynosi wartość całej gospodarki Warmii i Mazur

W tym roku Netflix wyprodukuje 71 filmów, a w drugiej połowie roku czekają nas premiery kolejnych sezonów takich seriali jak „Wiedźmin” i „Sex Education”. 

Netflix podał, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku przybyło mu 6 mln użytkowników. To znaczy spadek z niemal 16 mln, które dołączyły w tym samym okresie rok temu.

Ten spadek (porównując te same okresy w 2021 i 2020 roku) to wynik świetnego kwartału spowodowanego Covidem-19 w 2020 roku, kiedy wprowadzono lockdowny na niemal całym świecie – podał Hollywood Reporter.

Szefowie Netflixa zauważyli także, że pandemia opóźniła produkcję ich filmów i seriali, co też miało się odbić na wolniejszym przyroście widzów w tym roku.

Jednak Netflix – który ma na świecie ponad 200 mln użytkowników i jest największą firmą medialno-rozrywkową od zeszłego roku – oczekuje, że druga połowa 2021 będzie dla niego dużo lepsza. Wszystko dzięki odmrożeniu produkcji swoich najpopularniejszych produkcji, które mają wtedy trafić na platformę.

Miliardy na nowe produkcje

Netflix podał, że w tym roku wyda 17 miliardów dolarów (64,3 mld zł) na produkcję kontentu, czyli filmów i seriali. W zeszłym, pandemicznym roku ta kwota była znacznie i wynosiła 11,8 mld dolarów, a w 2019 – 13,9 mld dolarów.

Dla porównania, PKB – czyli wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych na danym terenie – pięciu polskich województw jest niższy od sumy, którą Netflix przeznaczy na tworzenie filmów i seriali tylko w tym roku.

Dotyczy to województw: lubuskiego (49 mld zł), opolskiego (46,3 mld zł), podlaskiego (50,7 mld zł), świętokrzyskiego (52,8 mld zł) oraz warmińsko-mazurskiego (58,2 mld zł).


Więcej o PKB polskich województw pisaliśmy tutaj: Dystans między biednymi a bogatymi regionami rośnie, Warszawa ucieka reszcie kraju


To porównanie pokazuje skalę działania platformy streamingowej. Wcześniej w tym roku Netflix podał, że w tym roku wyprodukuje i wypuści na platformę 71 filmów, co oznacza premierę minimum jednego własnego filmu w tygodniu.

W drugiej połowie 2021 roku Netflix wypuści drugi sezon serialu „Wiedźmin” na podstawie książki Andrzeja Sapkowskiego oraz kolejny sezon serialu „Sex Education”.


Polecamy także: Po premierze Wiedźmina na Netfliksie jedno wiemy na pewno: saga to pierwszy w historii polski produkt który odniósł globalny sukces


Nowe produkcje mają też obejmować wysokobudżetowe filmy, w których zagrają m. in. Gal Gadot, Dwayne Johnson, Ryan Reynolds, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Timothée Chalamet i Meryl Streep.

Podczas tegorocznej gali Oskarów, które mają miejsce 26 kwietnia, 17 oryginalnych filmów Netflixa będzie walczyło o statuetki.

Filmy Netflixa mają łącznie 36 nominacji.