{"vars":{{"pageTitle":"W mieszkaniu na wynajem ważne jest ogrzewanie. Otodom przeanalizował dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budownictwo","cieplownictwo","mieszkania","najnowsze","ogrzewanie","otodom","wynajem"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":487323}} }
300Gospodarka.pl

W mieszkaniu na wynajem ważne jest ogrzewanie. Otodom przeanalizował dane

Rodzaj ogrzewania ma coraz większe znaczenie przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem. Użytkownicy portalu Otodom najbardziej zainteresowani są lokalami podłączonymi do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W 2022 roku liczba wyszukiwań na portalu Otodom wzrosła o 23 proc. rok do roku. Jednocześnie oferta dostępnych do wynajmu mieszkań była w szczycie sezonu niższa niż przed rokiem.

W ostatnim kwartale 2022 r. zauważono duży wzrost liczby wyszukiwań mieszkań na wynajem z wybranym parametrem „typ ogrzewania”.

– Wzrost liczby wyszukiwań z tym parametrem widoczny był od początku 2022 r., by osiągnąć najwyższy poziom w okresie lipiec-wrzesień. To oczywiście zbiega się ze szczytem zainteresowania mieszkaniami na wynajem w minionym roku. Nie zmienia to jednak faktu, że w listopadzie 2022 r. użytkownicy Otodom wyszukiwali mieszkania na wynajem, zwracając uwagę na typ ogrzewania 2,5-krotnie częściej niż w 2021 r. Wzrost wyniósł 149% r/r – wskazuje analityczka Otodom Karolina Klimaszewska, cytowana w komunikacie.

Z największym zainteresowaniem przyglądano się lokalom z ogrzewaniem miejskim. Tu odnotowano wzrost wyszukiwań aż o 110 proc. O 60 proc. natomiast wzrosła liczba zapytań z parametrem „ogrzewanie elektryczne”. Z kolei o 46 proc. – liczba zapytań o mieszkania na wynajem ogrzewane gazem.

Skąd zainteresowanie ogrzewaniem?

– Widać wyraźnie, że ten czynnik nawet w okresie nietypowej dotąd ograniczonej podaży zaczął przybierać na znaczeniu. Powodem jest zapewne inflacja i rosnące koszty energii, ale nie można pominąć również coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów. Wprowadzenie obowiązku informowania o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię może jeszcze wzmocnić ten trend​ – uważa ekspertka portalu.

Już od 2009 roku nowe budynki muszą mieć dokument zawierające takie informacje. To tak zwane świadectwo energetyczne. Od kwietnia 2023 roku taki dokument będzie musiał przedstawić właściciel każdego budynku, nawet wybudowanego przed 2009 rokiem.

Jak dotąd tylko niektórzy właściciele byli skłonni dzielić się informacjami o rodzaju zużywanej energii cieplnej. Otodom podaje, że zaledwie 60 proc. z ponad 69 tys. ofert domów wystawionych na sprzedaż w 2022 r. za pośrednictwem serwisu miało informację o typie ogrzewania.

Czytaj także: