{"vars":{{"pageTitle":"W niemieckiej gospodarce powoli wraca zaufanie. Wszystko dzięki lepszym wynikom w I kwartale","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gospodarka-niemiec","najnowsze","niemcy"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"14 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709181}} }
300Gospodarka.pl

W niemieckiej gospodarce powoli wraca zaufanie. Wszystko dzięki lepszym wynikom w I kwartale

Wskaźnik instytutu ZEW, obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej, wzrósł o 4,2 pkt m/m i wyniósł +47,1 pkt w maju br., podał Instytut ZEW.

Konsensus rynkowy dotyczący nastrojów w gospodarce niemieckiej wynosił +46,2 pkt.

Zaufanie rośnie. W następstwie silniejszego niż oczekiwano wzrostu niemieckiej gospodarki w pierwszym kwartale 2024 r. zarówno ocena bieżącej sytuacji, jak i oczekiwania gospodarcze stały się bardziej korzystne. Oznaki ożywienia gospodarczego rosną, wspierane przez lepsze oceny całej strefy euro i Chin jako kluczowego rynku eksportowego. Zwiększony optymizm znajduje odzwierciedlenie w szczególności w gwałtownym wzroście oczekiwań dotyczących konsumpcji krajowej, a następnie sektora budowlanego i maszynowego” – komentuje wyniki badania prezes ZEW, profesor Achim Wambach.

Wskaźnik ocen bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech wzrósł o 6,9 pkt m/m do -72,3 pkt, podano w komunikacie.

Oczekiwania dotyczące przyszłości gospodarki strefy euro wzrosły o 3,1 pkt do +47 pkt, zaś wskaźnik ocen bieżących wzrósł o 10,2 pkt do -38,6 pkt, podano także.

Niemcy pozostają najważniejszym partnerem handlowym Polski.

(ISBnews)