{"vars":{{"pageTitle":"W Polsce jest coraz wiecej magazynów. Branża TSL nie boi się kryzysu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-tsl","e-commerce","logistyka","magazyny","najnowsze","nieruchomosci","przemysl","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"13 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":437427}} }
300Gospodarka.pl

W Polsce jest coraz więcej magazynów. Branża TSL nie boi się kryzysu

58 proc. przedstawicieli branży logistyki spodziewa się wzrostu obrotów, taki sam odsetek planuje zatrudniać – wynika z raportu CBRE i Panattoni.

W Polsce po trzecim kwartale 2022 jest ponad 27 mln m² powierzchni przemysłowo-logistycznych, o 19 proc. więcej w skali roku.

Logistyka nie zwalnia i ma apetyt na więcej. Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, 58 proc. przedstawicieli sektora spodziewa się wzrostu obrotów. Taki sam odsetek planuje zatrudniać – wskazano w raporcie CBRE i Panattoni „Confidence Index 2022”.

Magazynów jest więcej, ale to wciąż za mało

Wyzwaniem będzie jednak spadająca dostępność powierzchni. Chociaż słabnie zainteresowanie branży e-commerce magazynami, widoczny jest boom w produkcji.

Sektor logistyki pozostaje silny i nastawiony na dynamiczny rozwój. Większość przedstawicieli tej branży zakłada wzrost obrotów, a co się z tym wiąże, również wzrost zatrudnienia – stwierdziła Anna Bielacka z CBRE. Według niej rozpęd, którego sektor przemysłowo-logistyczny nabrał w pandemii, utrzymuje się i na razie to nie ulegnie zmianie.

Z raportu, podsumowującego trzeci kwartał 2022 roku, wynika, że zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce przekroczyły 27 mln mkw. To wzrost o 19 proc. w porównaniu rok do roku.

Dodano, że w II kwartale tego roku Szczecin przekroczył granicę 1 mln mkw. tego typu przestrzeni. To oznacza, że w Polsce mamy siedem regionów z taką ilością magazynów.

W budowie wciąż znajduje się 4 mln mkw., czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej – napisano. Zwrócono uwagę, że w III kwartale nastąpił jednak spadek powierzchni w budowie w porównaniu do poprzedniego kwartału o 9 proc.

Zdaniem Bielackiej powierzchnia w budowie może w przyszłości obniżać się ze względu na to, że banki finansujące inwestycje oczekują wyższego poziomu zabezpieczenia najmu niż do tej pory.

III kwartał był pierwszym od półtora roku, kiedy rozpoczęto mniej niż 1 mln nowych budów – dodała.

Czego spodziewa się branża?

Zajmujący się tym sektorem w większości spodziewają się wzrostu obrotów w przyszłym roku (58 proc.). Spadku oczekuje 26 proc., natomiast 16 proc. uważa, że obroty się nie zmienią.

84 proc. firm logistycznych uważa, że obroty wzrosną lub pozostaną bez zmian, 64 proc. przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych jest tego samego zdania. Natomiast co najmniej jedna trzecia spodziewa się spadku obrotów.

W sektorze przemysłowo-logistycznym redukcję etatów zakłada 6 proc. firm. Większość planuje poszukiwać nowych pracowników. Przedstawiciele sektora na pytanie, czy planują zwiększyć lub zmniejszyć zatrudnienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w 58 proc. wskazują na wzrost, a 36 proc. utrzymanie zatrudnienia.

Czytaj także: