{"vars":{{"pageTitle":"Mercedes-Benz zbuduje w Polsce fabrykę elektryków. Za 1 mld euro [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300klimat","bezemisyjny-transport","elektromobilnosc","elektryk","main","mercedes-benz","motoryzacja","najnowsze","samochody-elektryczne"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"12 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":435360}} }
300Gospodarka.pl

Mercedes-Benz zbuduje w Polsce fabrykę elektryków. Za 1 mld euro [AKTUALIZACJA]

Mercedes-Benz chce zainwestować ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze produkującą elektryczne samochody dostawcze. Zatrudnienie ma tam znaleźć ok. 2500 osób – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele firmy i polskiego rządu.

 W fabryce mają być produkowane duże, elektryczne samochody dostawcze oparte na architekturze VAN.EA.

– Chcemy zainwestować ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze produkującą elektryczne samochody dostawcze – zapowiedział w poniedziałek szef działu pojazdów użytkowych w Grupie Mercedes-Benz Mathias Geisen.

– Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości – powiedział Mathias Geisen na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Będziemy produkowali po raz pierwszy w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. To jest krok ku mobilności wolnej od emisji. Dziękujmy panu premierowi, całemu rządowi Polski za dobrą, opartą na zaufaniu współprace –  powiedział.

Firma doprecyzowała, że planuje zainwestować ponad 1 mld euro w latach 2023-2027 w ramach uzgodnionego planu inwestycyjnego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. W przyszłości ma tu znaleźć zatrudnienie ok. 2500 osób.

Rozwój produkcji Polsce

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał podczas konferencji prasowej, że widać, jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swoje działanie w sytuacji, gdy świat mierzy się z wielkimi wyzwaniami związanymi ze skutkami pandemii i wojny w Ukrainie.

– Ale mierzy się także z wielkim wyzwaniem technologicznym, tak znakomite firmy, które zaufały Polsce kilka lat temu jak Mercedes Benz, to jednoznaczny wyznacznik tego, jak rozwijamy naszą produkcję i jak rozwijamy przemysł w Polsce i jak staramy się dla inwestorów zagranicznych i polskich, na równych zasadach, tworzyć jak najlepsze warunki gospodarowania, najlepsze warunki produkcji – stwierdził.

Premier mówił, że inwestycja koncernu Mercedes-Benz jest dla Polski bardzo ważna. Dziękował marszałek Sejmu Elżbiecie Witek, która – jak ocenił – „jest dobrym duchem Jawora, całego powiatu, całego województwa”. Zaznaczył, że wiele razy rozmawiał z nią o rozwoju – i fabryki, i sąsiadujących gmin.

Witek podkreśliła, że inwestycja w nową fabrykę samochodów elektrycznych w Jaworze pokazuje, że mimo pandemii i wojny na Ukrainie Polska jest nadal dobrym miejscem do inwestowania.

– Powstaje nowa fabryka samochodów elektrycznych. To pokazuje, że mimo pandemii, mimo wojny na Ukrainie, trudnej sytuacji gospodarczej nie tylko dla Polski, ale dla Europy i całego świata, Polska jest w dalszym ciągu dobrym miejscem do inwestowania – mówiła.

Do nowej inwestycji Mercedes-Benz odniósł się także minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

– Mamy kolejny dowód na to, że nasz kraj jest doskonałym miejscem do lokowania przedsięwzięć i co równie ważne, do reinwestycji. To już kolejna decyzja Mercedesa o rozpoczęciu produkcji w Polsce – wskazał Buda cytowany na Twitterze MRiT.

Premier po spotkaniu z przedstawicielami Mercedes-Benz Group AG wskazał, że „widzimy wyraźnie, jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swój paradygmat operacyjny”.

– Dziś świat mierzy się z wyzwaniami po pandemii, z wojną na Ukrainie i z wyzwaniami technologicznymi – dodał.

W Jaworze od 2019 roku produkowane są silniki, a także baterie do samochodów elektrycznych Mercedes-Benz od 2020 roku. Poinformowano, że w przyszłości będą tu produkowane duże samochody dostawcze (model zamknięty) oparte na architekturze VAN.EA.

Bez zamożnych rodziców sam się możesz nie wzbogacić. Tak wygląda pułapka milenialsów