{"vars":{{"pageTitle":"Wakacje kredytowe: choć nie powinny, bankom zdarza się naliczyć do zapłaty zawieszoną ratę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["finanse-osobiste","najnowsze","wakacje-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":342910}} }
300Gospodarka.pl

Wakacje kredytowe: choć nie powinny, bankom zdarza się naliczyć do zapłaty zawieszoną ratę

Problemy z wakacjami kredytowymi. Kredytobiorcy zgłaszają, że banki naliczają im raty, które chcieli zawiesić Nie chcą też pozwalać na nadpłatę rat.

Rządowe wakacje kredytowe są dostępne od 29 lipca. O skorzystanie z rozwiązania wniosek złożyło już ok. 1 mln uprawnionych.

W ramach wakacji można zawnioskować do banku o zawieszenie spłaty maksymalnie ośmiu rat kredytu hipotecznego. Dla osób kwalifikujących się do programu wakacje mają działać automatycznie – wystarczy złożyć wniosek z wymaganymi danymi do banku.

Jednak do redakcji dziennika „Rzeczpospolita” napływają sygnały, że banki i tak naliczają kredytobiorcom raty zobowiązań, które miały zostać zawieszone.

– Mimo złożenia wniosków o wakacje kredytowe, nawet na kilka dni przed terminem spłaty raty, banki ją naliczają. Jeśli rata nie zostaje zapłacona, powstaje zaległość – podaje dziennik.

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

Sytuacje monitoruje zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK), jak i Związek Banków Polskich (ZBP). UOKiK analizuje otrzymane zgłoszenia i będzie podejmował odpowiednie działania – o ile dojdzie do wniosku, że to nie są jednostkowe przypadki.

Z kolei ZBP wskazuje, że przyczyną mogą być problemy techniczne z systemami informatycznymi. Wakacje kredytowe trzeba było wprowadzić w dość krótkim czasie. Bankowe systemy technologiczne mogą być więc nie do końca przygotowane – tłumaczy cytowany przez dziennik Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Zarówno on, jak i UOKiK zapewniają, że naliczenie raty pomimo złożonego wniosku – i nie zapłacenie jej przez kredytobiorcę – nie powinno wpłynąć a pogorszenie zdolność kredytowej klienta. A właśnie tego obawiają się kredytobiorcy, alarmujący „Rzeczpospolitą” i UOKiK.

– Trudno mówić o jakichkolwiek zaległościach w sytuacji, gdy bank bezprawnie pobrał ratę. Ponadto skorzystanie z wakacji kredytowych nie obniża zdolności kredytowej konsumenta. Do BIK trafia jedynie jako neutralna wzmianka o przebiegu realizacji zobowiązania, która sama w sobie nie może mieć negatywnego wpływu na ocenę wiarygodności kredytowej konsumenta – wskazuje jednak UOKiK w rozmowie z dziennikiem.

Polecamy też: