{"vars":{{"pageTitle":"Wakacje kredytowe przedłużone do obniżek stóp procentowych? „To uzasadnione”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bankowosc","kredyty","najnowsze","pawel-borys","pfr","wakacje-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"20 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597430}} }
300Gospodarka.pl

Wakacje kredytowe przedłużone do obniżek stóp procentowych? „To uzasadnione”

Przedłużenie wakacji kredytowych może być uzasadnione na I lub I i II kw. 2024 r., do czasu obniżenia stóp procentowych poniżej 6 proc., uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki informował, że rząd rozważa także wprowadzenie kryteriów dochodowych.

Ja uważam, że być może, jeżeli mówimy o jednym czy dwóch kwartałach do momentu, kiedy te stopy procentowe rzeczywiście jeszcze nie obniżą się poniżej 6 proc., być może takie uzasadnienie będzie – powiedział Borys w Polsat News.


Czytaj także: Co z bezpiecznym kredytem 2% gdy stopy spadną? „Nadal może się opłacać”


Pytany czy na takich zasadach jak obecnie, przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wprowadzenie kryteriów dochodowych.

Premier informował pod koniec czerwca, że decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych zapadnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Nie wykluczył, że taka regulacja zawierałaby kryterium dochodowe czy dotyczyłaby np. jednego półrocza przyszłego roku.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Banki zaraportowały do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK) 1,131 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi, o wartości 281 mld zł do 30 kwietnia 2023 r.

RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

Więcej o wakacjach kredytowych piszemy tutaj: