Senat przyjął bez poprawek min. nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która zakłada wprowadzenie dla mikro przedsiębiorców miesięcznych wakacji składkowych od obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego.
Na ulgę mogą liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenie oraz za nie więcej niż dziewięciu pracowników. Z wakacji będzie można skorzystać raz w roku.
Za nowelizacją głosowało 85 osób, jedna była przeciwna, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zgodnie z nowelizacją, mikro przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą mogli złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie chorobowe, jeżeli wcześniej ubezpieczony zadeklarował jego opłacanie, a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za wybrany jeden miesiąc kalendarzowy w każdym roku kalendarzowym.
W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne będą pokrywane z budżetu państwa, w kwocie stanowiącej podstawę wymiaru składki. Rozwiązanie nie będzie dotyczyło obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Proponowane zmiany nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu, w którym będzie on korzystał z wakacji składkowych, składki na ubezpieczenie społeczne będą finansowane w ramach dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Warunki otrzymania ulgi
Rozwiązanie jest dobrowolne i skierowane do przedsiębiorców, którzy miesiąc przed złożeniem wniosku opłacali składki emerytalne, rentowe i wypadkowe lub zdrowotne.
Poza tym w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Na wakacje mogą także liczyć firmy, które rok przed złożeniem wniosku o ulgę osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy rok przed składaniem wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego nie powinni wykonywać pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
Wprowadzona ulga polegająca na okresowym obniżeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przyczyni się do odciążenia finansowego przedsiębiorców.
Na podstawie wyliczeń ZUS, koszty przewidzianego rozwiązania dla sektora finansów publicznych w 2024 r. wyniosą maksymalnie ok. 1,64 mld zł.