{"vars":{{"pageTitle":"Warszawa na wysokim miejscu najlepszych miast Europy. Wyróżniono rozwój infrastruktury [RANKING]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["best-cities","krakow","main","miasta","najnowsze","ranking","ranking-miast","resonance-consultancy","warszawa"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"12 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":689923}} }
300Gospodarka.pl

Warszawa na wysokim miejscu najlepszych miast Europy. Wyróżniono rozwój infrastruktury [RANKING]

Warszawa uplasowała się w pierwszej dwudziestce najlepszych miast Europy według rankingu „Europe’s Best Cities”. Autorzy wyróżnili m.in. dynamiczny rozwój infrastruktury. W zestawieniu, poza polską stolicą, znalazło się kilka innych polskich miast.

Ranking „Europe’s Best Cities Report” przygotowała firma Resonance Consultancy, która jest globalnym doradcą ds. brandingu miejsc. „Najlepsze miasta Europy 2024” to coroczna lista 100 europejskich metropolii, o populacji przekraczającej 500 tysięcy mieszkańców. Zestawienie sporządzono na podstawie reputacji danej lokalizacji, biorąc pod uwagę jej rozpoznawalność na kontynencie.


Czytaj także: Europejskie TOP10 dla zagranicznych inwestycji. Dwie lokalizacje z Polski w czołówce rankingów


Dane Best Cities oparte są na autorskiej metodologii, która analizuje kluczowe statystyki, recenzje użytkowników i media społecznościowe na portalach takich jak Google, Facebook czy TripAdvisor. Pod uwagę brana jest szeroka gamą 27 wskaźników.

Wśród nich znalazły się m.in. zabytki i ciekawe miejsca, liczba atrakcji na świeżym powietrzu, infrastruktura rowerowa, przestrzenie zielone, życie nocne, poziom wykształcenia, PKB na mieszkańca czy łączność z lotniskami. Lista czynników jest aktualizowana. Jak podają autorzy raportu, w tym roku dodano np. wysokość miesięcznego czynszu. Usunięto z kolei dane pogodowe i bezpieczeństwo.

To pozwala zidentyfikować 100, pośród 180 głównych miast, najlepszych do życia, zwiedzania i inwestowania w Europie – zapewnia Chris Fair, prezes i dyrektor generalny Resonance.

W tym roku na pierwszym miejscu uplasował się Londyn. Na podium znalazły się także Paryż i Berlin. W pierwszej dziesiątce jest zresztą wiele miast włoskich i hiszpańskich, takich jak Rzym, Madryt, Mediolan a także Barcelona. Jeśli chodzi o miasta regionu Europy Środkowo-Wschodniej, wysokie 6. miejsce zajęła Praga.

Jak wygląda pierwsza dwudziestka rankingu, widać na poniższej grafice:

Warszawa wysoko w rankingu

W zestawieniu „Best Cities” uwagę zwraca wysoka pozycja Warszawy, która zajęła w nim 19. lokatę. Autorzy rankingu piszą o polskiej stolicy, zwracając uwagę na dynamicznie rozbudowujące się „city”, odbudowę przedwojennych budynków czy rozwój infrastruktury transportowej.

Pod względem PKB na mieszkańca [Warszawa] ustępuje jedynie Dublinowi i może pochwalić się czwartym najlepiej wykształconym społeczeństwem w Europie (nie mówiąc już o tym, że kilka miesięcy temu w końcu udało się wyłonić prounijny rząd) – czytamy w uzasadnieniu.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jednocześnie autorzy rankingu wyróżniają inwestycje, jakie są realizowane w stolicy. Od odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Saskiego, zniszczonego przez nazistów, przez nowy kompleks kulturalny dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa, który ma zostać otwarty w tym roku, po chrzest niegdyś opuszczonego XIX-wiecznego browaru Haberbusch & Schiele jako lokalnej świątyni piwa rzemieślniczego, znanej obecnie jako Browary Warszawskie – argumentują.

Zwracają też uwagę na dynamiczną rozbudowę infrastruktury, wymieniając 310-metrowy Varso Tower, zaprojektowany przez Foster + Partners, który jest najwyższym budynkiem w UE.

Ta sama firma architektoniczna projektuje również lotnisko CPK – „węzeł transportowy, łączący transport lotniczy, kolejowy i drogowy”, które ma zostać otwarte w 2028 roku około 40 km na południowy zachód od Warszawy. W planach jest połączenie go z potężną linią kolejową dużych prędkości Rail Baltica łączącą Estonię, Łotwę i Litwę z Polską i resztą Europy – dodano.

Nie tylko stolica Polski

Jednak Warszawa nie jest jedynym polskim miastem, który znalazł się w tegorocznym zestawieniu Best Cities. Na 42. miejscu znalazł się Kraków, które to miasto określono mianem historycznej duszy Polski.

Miasto jest coraz częściej celem podróży Europejczyków, szukających nowych miejskich wakacji, z 13. miejscem w kategorii atrakcji i 20. w kategorii muzeów. Tegoroczne otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Współczesnej z widokiem na Wisłę tylko wzmocniło jego pozycję – argumentują.

Na dalszej, 79. lokacie uplasował się Wrocław, który zajął „imponujące” 9. miejsce w kategorii niskiego wskaźnika biedy, ex aequo z Poznaniem (81. miejsce w rankingu) i Gdańskiem (82. miejsce).

Czytaj także: