{"vars":{{"pageTitle":"Warszawskie "City" rośnie mimo pandemii: w budowie jest dziś więcej biur niż istnieje w całym Poznaniu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biura","budownictwo","main","nieruchomosci","nieruchomosci-biurowe","polska","rynek-nieruchomosci","warszawa"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"24 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58949}} }
300Gospodarka.pl

Warszawskie „City” rośnie mimo pandemii: w budowie jest dziś więcej biur niż istnieje w całym Poznaniu

Drugi kwartał na warszawskim rynku biurowym obfitował w nową podaż, która została już niemal całkowicie wchłonięta przez rynek, pisze Cresa Polska.

Jak obliczyła Cresa, łącznie na rynek dostarczono 100 tys. m kw., a w budowie pozostaje kolejne 700 tys. m kw.

Zasoby powierzchni biurowej na rynku warszawskim wzrosły w ciągu roku o 2,6 proc. i aktualnie wynoszą 5,69 mln mkw.

Dla porównania, na koniec 2019 roku w całym Poznaniu było 565 tys. mkw. biur a w Łodzi 528 tys. mkw.

W drugim w Polsce pod względem powierzchni biurowej Krakowie było w zeszłym roku 1,4 mln mkw. powierzchni.

„Stosunkowo wysoki poziom sfinalizowanych transakcji, w tym rekordowa umowa między PZU a Skanska, pokazują, że firmy nadal uwzględniają zapotrzebowanie na nowoczesne biura w swoich strategiach. Najemcy wracają do biur, a pracownicy często wybierają rozwiązanie hybrydowe (połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej)” – mówi Artur Sutor, partner w Cresa Polska.

„Dzięki silnym fundamentom, także gospodarczym, nie spodziewamy się, aby w dłuższym terminie rynek nieruchomości biurowych w Warszawie doświadczył znaczącego osłabienia” – dodaje.

W drugim kwartale 2020 roku do użytku w Warszawie oddano cztery biurowce: Varso II (39,9 tys. mkw., inwestycja firmy HB Reavis), Chmielna 89 (25,2 tys. mkw., inwestycja firmy Cavatina), Browary Warszawskie Biura przy Willi (14,9 tys. mkw., inwestycja firmy Echo Investment) oraz Siedziba DSV (20 tys. mkw., inwestycja firmy FinTech Construction).

Największą umową w drugim kwartale 2020 roku, jak również w historii rynku biurowego w Polsce, była umowa przednajmu 140-metrowego wieżowca Generation Park Y przez największą w Polsce firmę ubezpieczeniową PZU (46,5 tys. mkw.).


Czytaj także: PZU bije rekord mBanku i zawiera największą w historii umowę najmu wieżowca


Druga w kolejności była nowa umowa firmy DSV w DSV HQ (20 tys. mkw.). Natomiast Poczta Polska przedłużyła i powiększyła wynajmowaną powierzchnię do 19 tys. mkw. w Domaniewska Office Hub.

Z kolei stosunek wolnej powierzchni do całkowitych zasobów na koniec pierwszego półrocza 2020 r. wyniósł 7,9 proc. (448,2 tys. mkw. wolnej powierzchni) – spadł on zatem o 0,6 p.p. względem analogicznego kwartału poprzedniego roku. Średnia wartość wskaźnika pustostanów w poprzednich czterech kwartałach wyniosła 8 proc.

W budowie w Warszawie pozostaje kilka wieżowców, w tym Varso Tower, który po ukończeniu będzie najwyższym budynkiem Unii Europejskiej.

Varso Tower zostanie niedługo najwyższym budynkiem Polski i UE. A jak wyglądałby na tle najwyższych miast Europy?