{"vars":{{"pageTitle":"Węgry kontra Unia Europejska. KE chce zablokować fundusze dla rządu Orbana","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["konflikt-polski-z-ue","korupcja","najnowsze","wegry"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":357224}} }
300Gospodarka.pl

Węgry kontra Unia Europejska. KE chce zablokować fundusze dla rządu Orbana

Komisja Europejska zaleciła zawieszenie wypłaty ok. 7,5 mld euro dla Węgier w związku z korupcją. To pierwszy taki przypadek w UE.

Zalecenie KE jest związane z mechanizmem warunkowości. To nowa zasada, która ma powiązać wypłatę środków unijnych z przestrzeganiem przez państwa członkowskie zasady praworządności.

Mechanizm został wprowadzony do prawa UE dopiero dwa lata temu. Był odpowiedzią na politykę rządu Węgier, ale także Polski.

Między rządami tych dwóch państw a organami UE od kilku lat trwa konflikt dotyczący przestrzegania prawa.

W przypadku Polski, rząd Zjednoczonej Prawicy zarzuca UE przekraczanie swoich uprawnień. Unijna administracja wskazuje zaś, że Polska m. in. nie przestrzega prawa UE i podważa niezawisłość sędziów.

Decyzja w sprawie Węgier

Jeśli chodzi o dzisiejszą decyzję KE ws. Węgier, unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn, cytowany przez agencję prasową Reuters, podał:

– Chodzi o naruszenia praworządności, które zagrażają wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE. Nie możemy stwierdzić, że budżet UE jest wystarczająco chroniony.

Hahn zwrócił uwagę na systemowe nieprawidłowości w węgierskich przepisach dotyczących zamówień publicznych, niewystarczające zabezpieczenia przed konfliktami interesów, uchybienia w skutecznym ściganiu oraz niedociągnięcia w innych środkach zwalczania przekupstwa, podaje Reuters.

Łącznie Komisja zaleca zawieszenie około jednej trzeciej funduszy spójności przewidzianych dla Węgier ze wspólnego budżetu bloku na lata 2021-27.

7,5 mld euro, których wypłata ma być wstrzymana w pierwszej kolejności, to 5 proc. szacowanego PKB Węgier na 2022 rok.

O wniosku KE zdecydują w dalszej kolejności pozostał kraje UE. Mają teraz do trzech miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie wniosku – wskazuje agencja.


Polecamy też: