Dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów, czyli 14. emerytura, zostanie wypłacone we wrześniu. Rząd przyjął rozporządzenie w tej sprawie.
Poza wskazaniem miesiąca, w którym wypłacona zostanie „czternastka”, w dokumencie znalazła się również informacja, komu będzie przysługiwało świadczenie.
Kto dostanie 14. emeryturę?
– Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego mają prawo do świadczeń określonych enumeratywnie w art. 2 ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – czytamy w rozporządzeniu.
W praktyce jest to większość emerytów i rencistów.
Chodzi tu o emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury rolnicze, służby mundurowe, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalny, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz renty dla inwalidów wojennych i wojskowych.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
„Czternastka” będzie wypłacana z urzędu i wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty.
Tzw. 14. emerytura została po raz pierwszy wypłacona seniorom w 2021 r. i pierwotnie miała być świadczeniem jednorazowym.
To też może Cię zainteresować:
- Dłuższe życie, niższa emerytura. Ten wskaźnik jest kluczowy dla wielkości wypłat z ZUS
- Masz 40 lat i zarabiasz średnią krajową? Minimalna emerytura to wszystko, co zaproponuje ci ZUS
- O ile wzrosną emerytury w 2024 roku? Oto wskaźnik kluczowy dla waloryzacji. Tyle wypłaci ZUS [TABELA]
- Kraje, w których emerytom żyje się najlepiej. Oto nowy ranking. Jak wypada Polska?