{"vars":{{"pageTitle":"Wiarygodność kredytowa USA jest coraz gorsza. Fitch obniżył rating dla Stanów Zjednoczonych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["fitch-ratings","gospodarka","najnowsze","rating","stany-zjednoczone","usa"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"2 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599499}} }
300Gospodarka.pl

Wiarygodność kredytowa USA jest coraz gorsza. Fitch obniżył rating dla Stanów Zjednoczonych

Agencja ratingowa Fitch obniżyła długoterminowy rating kredytowy Stanów Zjednoczonych w walucie obcej z AA+ na AAA. Fitch zdecydował się na taki krok m.in. dlatego, bo spodziewa się, że w ciągu najbliższych trzech lat sytuacja fiskalna USA pogorszy się.

Rating kraju umieszczono na liście obserwacyjnej z tzw. perspektywą negatywną już w maju, a powodem tego była polityczna walka o pułap zadłużenia. W tamtym czasie ustawodawcy w Waszyngtonie spierali się o porozumienie, które uchroniłoby rząd federalny przed brakiem pieniędzy. Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał ustawę o limicie zadłużenia 2 czerwca.

Dlaczego Fitch obniżył rating USA?

Jak mówi Fitch, „powtarzające się polityczne impasy dotyczące limitu zadłużenia i rezolucje w ostatniej chwili podkopały zaufanie do zarządzania fiskalnego”.

W opinii Fitch, w ciągu ostatnich 20 lat stale pogarszały się standardy zarządzania, w tym w kwestiach fiskalnych i zadłużenia, niezależnie od czerwcowego dwupartyjnego porozumienia w sprawie zawieszenia limitu zadłużenia do stycznia 2025 r. – napisała agencja ratingowa w komunikacie.

Rośnie też deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych. Fitch spodziewa się, że wzrośnie on do 6,3 proc. amerykańskiego PKB w tym roku, choć w zeszłym roku był na poziomie 3,7 proc.

Co więcej, Fitch ostrzega przed „łagodną recesją” w IV kwartale 2023 i I kwartale 2024 roku. Na nią składają się połączenie zaostrzenia warunków kredytowych, osłabienia inwestycji biznesowych i spowolnienia konsumpcji. Ponadto na rynku pracy pozostaje więcej wakatów, a wskaźnik aktywności zawodowej jest nadal niższy (o 1 pp) niż przed pandemią. To może negatywnie wpłynąć na średnioterminowy potencjalny wzrost.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Jednak rządzący nie zgadzają się z ratingiem Fitcha, stwierdza CNBC.

Obniżenie ratingu – o co chodzi?

Obniżenie ratingu Stanów Zjednoczonych w momencie, gdy prezydent Biden zapewnił najsilniejsze ożywienie ze wszystkich głównych gospodarek na świecie, jest sprzeczne z rzeczywistością – powiedziała sekretarz prasowa Karine Jean-Pierre, cytowana przez telewizję.

To nie pierwszy raz, kiedy agencja ratingowa obniża rating Stanów Zjednoczonych. Standard & Poor’s obniżył rating kredytowy kraju do AA+ z AAA w 2011 roku, po tym jak Waszyngtonowi udało się uniknąć niewypłacalności. W tamtym czasie agencja podkreśliła ryzyko polityczne jako część swojego uzasadnienia – dodaje CNBC.

W swoim komunikacie Fitch podaje, jakie czynniki pojedynczo lub łącznie mogą prowadzić do negatywnego działania/obniżenia ratingu. Oprócz finansów publicznych jest to także polityka makroekonomiczna, jej wyniki i perspektywy.

Spadek spójności i wiarygodności kształtowania polityki podważa status dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej, zmniejszając tym samym elastyczność finansowania rządu – stwierdza Fitch.

Czytaj także: