{"vars":{{"pageTitle":"Więcej CV niż miejsc pracy. Początek problemów w branży IT","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-it","duzo-cv","it","mniej-pracy","najnowsze","zamrozone-projekty","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706216}} }
300Gospodarka.pl

Więcej CV niż miejsc pracy. Początek problemów w branży IT

Aż 71,4 proc. specjalistów IT w 2023 roku, miało trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie. Rośnie także góra CV, wysyłanych w odpowiedzi na jedno stanowisko pracy. Branża IT mierzy się z niepewną sytuacją na rynku, m.in. z powodu zamrożenia wielu projektów, redukcji etatów w USA i problemów regionalnych.

Najnowszy raport „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” przeprowadzony przez No Fluff Jobs nie nastawia pozytywnie na rozwój polskiego sektora IT. Dane za 2023 rok mogą szczególnie dotknąć specjalistów IT, poszukujących pracy.

Nawet o 108 proc. wzrosła średnia liczba CV w specjalizacji frontend, wysyłanych w odpowiedzi na jedno stanowisko pracy. Średnio 56 proc. więcej CV trafia do rekruterów, niż jeszcze rok temu.

W porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku, liczba ofert pracy spadła o 14 proc. Pracownicy IT są zmuszeni do aplikowania na stanowiska poniżej swoich kompetencji, co stanowi 60 proc. wszystkich szukających pracy w zawodzie. Nawet 1/3 osób szuka pracy w innej specjalizacji, niż dotychczas pracowała.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Od kilku miesięcy obserwujemy, że sytuacja w IT na polskim rynku jest niespokojna, niepodobna do niczego przedtem. W bardzo krótkim czasie dały o sobie znać skutki zamrożeń projektów i zwolnień za oceanem, wymieszane z lokalnym wyzwaniami: wojną w Ukrainie i inflacją. W efekcie stworzyło się coś w rodzaju tymczasowego rynku
pracodawcy, a branża nie jest w tej chwili w stanie zapewnić tylu miejsc pracy, co jeszcze przed rokiem – komentuje Tomasz Bujok, dyrektor zarządzający No Fluff Jobs.

Mimo wszystko pozytywni

Mimo wszystko obawy o utratę pracy w branży IT są niewielkie. Przez ostatni czas pracę w sektorze informatycznym straciło 17,9 proc. osób.

Dobrą wiadomość jest fakt, że 60 proc. kandydatów otrzymuje pracę w terminie krótszym niż 3 miesiące. Co piąta osoba szuka kolejnej pracy ponad 6 miesięcy. Z badania wynika również, że co 9 osoba jest zainteresowana karierą w branży IT.

Polecamy: