{"vars":{{"pageTitle":"Więcej firm planuje zatrudniać niż zwalniać. Największe zmiany będą w budowlance","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-rynkowe","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","rynek-pracodawcy","rynek-pracownika","zwolnienia"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"16 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709381}} }
300Gospodarka.pl

Więcej firm planuje zatrudniać niż zwalniać. Największe zmiany będą w budowlance

Co czwarta firma planuje nowe rekrutacje (24 proc.), zaś 11 proc. firm chce redukować zatrudnienie w kolejnych miesiącach bieżącego roku, wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Najmniej chętne do zatrudniania nowych pracowników w tym roku są firmy produkcyjne, najwięcej osób planuje pozyskać budowlanka.

O zwiększeniu zatrudnienia w kolejnych miesiącach 2024 r. myśli aż 37 proc. firm budowlanych. Sezonowość tej branży powoduje, że wiosną i latem pracownicy wykonujący prace budowlane są najbardziej poszukiwani. Z badań PIE przeprowadzonych w maju bieżącego roku wynika, że aż 61 proc. firm budowlanych ma problemy z dostępnością pracowników. Obecnie budownictwo jest branżą, w której niedostępność pracowników najbardziej utrudnia działalność – czytamy w „Tygodniku PIE”.


Czytaj także: To tu różnice w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn są największe. Mapa nie zostawia wątpliwości


Produkcja ma problemy z pracownikami

Najmniej chętne do zatrudniania nowych pracowników w tym roku są firmy produkcyjne (14 proc.). Jednocześnie taki sam odsetek firm planuje redukcje zatrudnienia w bieżącym roku mimo że ok. połowa (49 proc.) firm produkcyjnych boryka się z niedostępnością pracowników.

W branży TSL o rekrutacjach w 2024 roku myśli blisko co czwarta firma (23 proc). Plany zwiększania zatrudnienia ma również co czwarta firma usługowa i 22 proc. firm handlowych, podał Instytut.

Do końca kwietnia bieżącego roku redukcji zatrudnienia dokonało 7 proc. badanych przedsiębiorstw, a plany w tym zakresie ma 11 proc. firm. Najczęściej na zwolnienia pracowników decydują się firmy produkcyjne. Już w tym roku 12 proc. dokonało redukcji zatrudnienia, a 14 proc. planuje ją przeprowadzić w kolejnych miesiącach. W innych branżach mniej przedsiębiorców myśli o zwolnieniach pracowników – w budownictwie 8 proc, w handlu 10 proc, a w usługach i TSL po 11 proc. – czytamy dalej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


PIE ocenia, że „bilans nowych rekrutacji i redukcji zatrudnienia jednoznacznie wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień pracowników i mimo rosnących kosztów pracowniczych zamierzają zatrudniać nowych pracowników”.

Problemem jednak pozostaje niedostępność pracowników – przy niskiej stopie bezrobocia zwiększanie zatrudnienia staje się niejednokrotnie wyzwaniem, z którym boryka się znaczna część przedsiębiorców – podsumowano.

Polecamy także: