{"vars":{{"pageTitle":"Więcej inwestycji bez podatku bankowego? Minister Finansów: Tak, jeśli to nie zmniejszy dochodów budżetu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dochody-budzetowe","minister-finansow","najnowsze","podatek-bankowy"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"17 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":728355}} }
300Gospodarka.pl

Więcej inwestycji bez podatku bankowego? Minister Finansów: Tak, jeśli to nie zmniejszy dochodów budżetu

Istnieje miejsce na zmianę konstrukcji podatku bankowego, co mogłoby się wiązać z poszerzeniem spektrum inwestycji, których finansowanie byłoby z tego podatku zwolnione, ocenia minister finansów Andrzej Domański. Pod warunkiem, że zmiany w tym podatku nie mogą doprowadzić do spadku wpływów budżetowych.

Trwają prace. Uważam, że obecna konstrukcja podatku bankowego nie jest optymalna, natomiast z uwagi na sytuację fiskalną nie ma miejsca na to, żeby wpływy z tego podatku spadały. Natomiast jest miejsce na dyskusję na temat jego konstrukcji. To by, oczywiście, wiązało się być może z poszerzeniem spektrum inwestycji, których finansowanie byłoby z tego podatku zwolnione. Ale to musiałoby zostać w jakiś sposób zrównoważone. Nie ma miejsca na to, żeby z tego podatku wpływało mniej pieniędzy” – powiedział Domański podczas spotkania z dziennikarzami w kuluarach Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.

Minister przyznał, że etn podatek w Polsce nie jest optymalnie skonstruowany i stanowi jeden z powodów niższej niż wynikałaby z pozycji płynnościowej banków akcji kredytowej.

Nie przesądzę dzisiaj kwestii kształtu docelowego [tego podatku]” – dodał.

Na początku października minister Domański informował, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w konstrukcji podatku bankowego, które sprawią, że bankom będzie się opłacało mocniej finansować gospodarkę, a jednocześnie nie zmniejszy to dochodów budżetu.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że podatek od niektórych instytucji finansowych ma przynieść 6,91 mld zł dochodów w 2025 r. wobec 6,52 mld zł planowanych w tym roku.