{"vars":{{"pageTitle":"Więcej kredytów mieszkaniowych, mniej dla małych firm. Banki mówią, co ich może czekać","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","duze-firmy","kredyty","msp","najnowsze","narodowy-bank-polski"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"6 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":621731}} }
300Gospodarka.pl

Więcej kredytów mieszkaniowych, mniej dla małych firm. Banki mówią, co ich może czekać

Banki oczekują w IV kwartale wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Przewidują, że spadnie popyt ze strony sektora MŚP, przy utrzymaniu dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzeniu wobec gospodarstw domowych. Tak wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Na IV kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzenie wobec gospodarstw domowych. Oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MSP – napisano w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych IV kwartał 2023 r.”.

Banki w III kwartale 2023 r. zaostrzyły politykę kredytową w większości segmentów kredytów. Głównymi przyczynami tego zaostrzenia były pogorszenie jakości portfela kredytowego i pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył spadek popytu na większość rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i krótkoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw – podano w raporcie.

W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw oczekiwania na IV kwartał 2023 r. to utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw.

Jednocześnie banki oczekują, że zmniejszy się popyt na kredyty ze strony MŚP (bardziej na długoterminowe). Przewiduje się natomiast wzrost ze strony dużych przedsiębiorstw (większy nacisk na krótkoterminowe).


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


W III kwartale obserwowano dalszy, zapoczątkowany w II kwartale 2022 r., spadek popytu na kredyty dla sektora MŚP oraz różnokierunkowe zmiany w przypadku dużych przedsiębiorstw. Chodzi tu o wzrost na krótkoterminowe i spadek na długoterminowe pożyczki. Widoczne były też zmiany uzasadniane spadkiem zapotrzebowania na finansowanie inwestycji oraz zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów.

W przypadku kredytów mieszkaniowych popyt znów wzrósł, choć był zróżnicowany w wielkości. Taką sytuację uzasadnia się głównie uruchomieniem programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Popyt osłabiało m.in. użycie alternatywnych źródeł finansowania.

W IV kwartale banki oczekują dalszego zaostrzania polityki kredytowej i utrzymania się wzrostowego trendu, jeśli chodzi o wielkość zapotrzebowania na kredyty mieszkaniowe i konsumenckie. W ich przypadku w III kwartale odnotowano spadek popytu, który banki argumentują wykorzystaniem alternatywnych źródeł finansowania.

Co więcej, w opinii banków dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w III kwartale 2023 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało z pogorszenia się jakości portfela kredytowego i perspektyw makroekonomicznych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym podwyższyły marże na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem. Jednak złagodzono wymagania co do zabezpieczenia spłaty kredytu.

Czytaj także: