{"vars":{{"pageTitle":"Większość funduszy z pozytywną stopą zwrotu w kwietniu. "Udany miesiąc dla klientów"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","finanse-osobiste","fundusze-inwestycyjne","najnowsze","tfi"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"4 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":560293}} }
300Gospodarka.pl

Większość funduszy z pozytywną stopą zwrotu w kwietniu. „Udany miesiąc dla klientów”

Ponad 670 spośród około 850 krajowych funduszy zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) przyniosło stopę zwrotu większą od zera, podały Analizy.pl.

W kwietniu opłacało się inwestować w fundusze. Większość powiększyła portfele klientów, a najlepiej wypadły te, które inwestują na polskiej giełdzie, zwłaszcza w segmencie spółek o dużej kapitalizacji. To był całkiem udany miesiąc dla klientów TFI. Ponad 670 spośród około 850 krajowych funduszy inwestycyjnych przyniosło stopę zwrotu większą od zera. Różnica pomiędzy najlepszym a najgorszym funduszem w kwietniu przekroczyła aż 34 pkt proc. – czytamy w raporcie.


Czytaj także: Oszczędzanie coraz mniej opłacalne. Banki tną oprocentowanie


Dobra koniunktura na giełdzie

Podobnie jak w pierwszych trzech miesiącach tego roku, tak i w kwietniu koniunktura na GPW dopisała. W przeciwieństwie jednak do pierwszego kwartału (kiedy mocniej drożały akcje giełdowych maluchów i średniaków), w ubiegłym miesiącu największe zyski popłynęły z inwestycji w akcje firm o dużej kapitalizacji – czytamy dalej.

WIG20 wzrósł w kwietniu o ponad 9 proc.. W tym czasie WIG zyskał niespełna 7,4 proc., a sWIG80 oraz mWIG40 zwyżkowały o – odpowiednio – 4 i 2 proc., przypomniano.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Spośród około 240 funduszy z segmentu akcyjnego (inwestujących zarówno w Polsce, jak i za granicą) na plusie w kwietniu znalazło się nieco ponad 150. W ujęciu średnim najwięcej dały zarobić fundusze akcji polskich uniwersalnych (+6,4 proc.). W tym czasie fundusze akcji małych i średnich spółek przeciętnie zyskały 3,1 proc. – napisano w raporcie.

Obligacje i surowce

Na rynkach obligacji doszło w kwietniu do stabilizacji nastrojów. W przypadku polskich instrumentów 10-letnich rentowność spadła poniżej 5,9 proc., dochodowość obligacji amerykańskich obniżył się do 3,4 proc., a niemieckich nieco wzrosła powyżej 2,3 proc. To znalazło odbicie w wynikach funduszy inwestycyjnych. Analitycy zwracają uwagę, że spośród około 220 funduszy dłużnych polskich i zagranicznych (papierów korporacyjnych i skarbowych), na minusie w kwietniu było zaledwie kilkanaście.

Na rynku surowców obserwowaliśmy niewielkie wahania cen. Ropa naftowa nieznacznie podrożała, o mniej niż 1 proc. wzrosło też złoto. Nieco mocniej, bo o ok. 4 proc. zwiększyła się w tym czasie cena srebra – napisali także w materiale.

Polecamy też: