{"vars":{{"pageTitle":"Wielkanocne zwyczaje nadal żywe. Jeden jest szczególnie popularny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","spoleczenstwo","swieta","wielkanoc","zwyczaje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":699515}} }
300Gospodarka.pl

Wielkanocne zwyczaje nadal żywe. Jeden jest szczególnie popularny

Dzielenie się jajkiem, święcenie pokarmów, śmigus-dyngus i malowanie pisanek to wciąż najpopularniejsze wielkanocnej zwyczaje w polskich domach. Chociaż religijne praktyki Wielkanocy nie są już tak powszechne, jak kiedyś, to świąteczne tradycje wciąż są kultywowane. 

Badanie CBOS z marca 2024 r. pokazuje, że dzielenie się święconym jajkiem to niemal obowiązkowy element Wielkanocy dla Polaków. Aż 89 proc. badanych deklaruje, że ten zwyczaj jest praktykowany w ich rodzinach. Równie popularne jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę – robi to 86 proc. badanych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Tradycje ludowe, takie jak śmigus-dyngus (69 proc.) i malowanie pisanek (66 proc.) również cieszą się dużą popularnością, choć nieco mniejszą niż religijne zwyczaje.

Jak się zmieniało podejście Polaków do wielkanocnych zwyczajów pokazuje ta infografika z komunikatu CBOS:

Nieco ponad połowa Polaków deklaruje, że spowiada się przed Wielkanocą i bierze udział w kościelnych obchodach Triduum Paschalnego. Chociaż te praktyki nie są tak powszechne, jak dzielenie się jajkiem czy święcenie pokarmów, to wciąż stanowią ważny element Wielkanocy dla wielu osób.

Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 7 do 17 marca 2024 roku na próbie liczącej 1089 osób.

Polecamy: