{"vars":{{"pageTitle":"Wielki zwrot Niemiec: wyślą broń Ukrainie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","niemcy","ukrainy","wojsko","wojskowosc"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"26 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":268794}} }
300Gospodarka.pl

Wielki zwrot Niemiec: wyślą broń Ukrainie

Niemcy upoważniły Holandię do wysłania Ukrainie 400 granatników rakietowych, aby pomóc w walce z rosyjskimi najeźdźcami.

Takie informacje podał portal Politico powołując się na dwóch anonimowych urzędników UE.

W sobotę wieczorem Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, oficjalnie napisał na Twitterze, że Niemcy dostarczą dodatkową broń Ukrainie. Scholz napisał, że „Rosyjski atak oznacza punkt zwrotny” i Niemcy dostarczą Ukrainie 1000 sztuk broni przeciwpancernej oraz 500 rakiet typu Stinger.

Takie podejście Niemiec oznacza gwałtowną zmianę w polityce wojskowej Berlina w obliczu nacisków ze strony sojuszników UE i NATO.

Do soboty Niemcy trzymały się wieloletniej praktyki zabraniania przekazywania kontrolowanej przez siebie broni w rejony konfliktu.

Takie stanowisko dziwiło wielu europejskich urzędników, tym bardziej po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na pełną skalę i rozpoczął ataki rakietowe na Kijów, stolicę Ukrainy- podaje Politico.

Zmiana stanowiska Niemiec następuje w momencie, gdy liczni zachodni sojusznicy mobilizują się i wysłają Ukrainie więcej broni, amunicji, a nawet systemów obrony przeciwlotniczej.

Ten niemiecki krok może oznaczać szybki wzrost europejskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, ponieważ duża część broni i amunicji na kontynencie jest przynajmniej częściowo produkowana w Niemczech, co daje Berlinowi prawną kontrolę nad ich przekazywaniem. Zmiana stanowiska Berlina nie oznacza jednak, że wszystkie wnioski o transport broni zostaną rozpatrzone pozytywnie, gdyż każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Przed sobotnim zwrotem sytuacji wysocy rangą urzędnicy ukraińscy od tygodni skarżyli się na brak zgody Niemiec na transport broni w celu wzmocnienia obrony Ukrainy.

W szczególności Estonia twierdziła, że chce wysłać stare haubice, ale nie może tego zrobić, ponieważ Niemcy wstrzymują się z wydaniem zgody. Estonia kupiła broń od Finlandii, która wyraziła na to zgodę, ale Niemcy również muszą wyrazić zgodę na transfer, ponieważ pierwotnie sprzedały haubice Finlandii.

Polecamy także inne aktualności nt. wojny w Ukrainie i rosyjskiej agresji: