{"vars":{{"pageTitle":"Wielkie korporacje pod lupą obrońców praw człowieka. Chodzi o imigrantów zarobkowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza","bhp","emigracja-zarobkowa","emigranci","fifa","meta","najnowsze","prawa-pracownicze"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"15 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":643732}} }
300Gospodarka.pl

Wielkie korporacje pod lupą obrońców praw człowieka. Chodzi o imigrantów zarobkowych

Największe światowe firmy mają duże problemy z złym traktowaniem emigrantów zarobkowych, głównie w sektorze budowlanym i łańcuchach dostaw. Liczba niezgłoszonych przypadków śmierci w skali całego 2023 roku prawdopodobnie jest znacznie wyższa niż podają oficjalne dane, wynika z raportu przygotowanego przez Business & Human Rights Resource Centre (BHRRC) z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów.

Migranci są ciągle narażeni na różnego rodzaju nadużycia, często poprzez luki prawne, które to są tolerowane przez wielkie korporacje na szczycie łańcuchów dostaw. Często nikt nie zapewnia wystarczającego monitorowania, badania i reakcji na te nadużycia – mówi Isobel Archer, starsza badaczka praw pracowników migrantów w BHRRC cytowana przez dziennik The Guardian.

Raport opiera się na danych zgromadzonych między grudniem 2022 a 30 listopada 2023 roku przez organizacje pozarządowe, publikacje rządowe i media. Udowodniono, że większość zgonów (83 proc.) była spowodowana poważnymi naruszeniami zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz niehumanitarnymi warunkami pracy.

– Zakres i skala nadużyć są prawdopodobnie znacznie większe niż wynika to z dostępnych danych, z powodu ograniczeń w wolności prasy, braku dostępu pracowników migrantów do mechanizmów naprawczych oraz obaw pracowników przed represjami za mówienie o tych problemach – podano w raporcie, cytowanym przez gazetę.


Czytaj także: Nowe urlopy i prawa pracownika. 5 najważniejszych zmian w Kodeksie pracy [EXPLAINER]


FIFA, Meta i Tesco na celowniku

Analiza BHRRC wykazała, że wśród firm najczęściej wspominanych w kontekście łamania  znalazły się FIFA, Meta i Tesco, których problemy dotyczyły głównie nieludzkiego traktowania emigrantów zarobkowych oraz nieprawidłowości w łańcuchach dostaw. Nie podano jednak konkretnych dowodów wskazujących na bezpośrednie związki ze zgonami pracowników.

Meta, właściciel takich mediów społecznościowych jak Instagram czy Facebook, została oskarżona o wykorzystywanie jej platform do nieuczciwych działań przez agencje rekrutacyjne i udostępnianie szkodliwych reklam. FIFA z kolei jest związana z licznymi przypadkami śmierci i nieludzkiego traktowania robotników w Katarze, w którym ucierpiały osoby z Ghany, Kenii, Nepalu, Indii, Ugandy, Pakistanu i Filipin pracujące przy przygotowaniach do Mistrzostw Świata 2022.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


The Guardian zwraca uwagę, że Raport BHRRC odnotował także 613 przypadków nadużyć w 389 firmach na całym świecie. Obejmują one m.in. niewypłacanie należnych wynagrodzeń za pracę, przemoc, nadmierne niepłatne nadgodziny pracy, ograniczenia wolności oraz nieuczciwe praktyki rekrutacyjne, takie jak pobieranie nielegalnych opłat rekrutacyjnych, co w dużej mierze miało miejsce właśnie w przypadku robotników pracujących przy organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Polecamy także: