{"vars":{{"pageTitle":"Wkrótce szczegóły ustawy o cenach energii. „Jest przestrzeń do obniżek taryf”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","taryfy","zamrozenie-cen"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"9 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":702703}} }
300Gospodarka.pl

Wkrótce szczegóły ustawy o cenach energii. „Jest przestrzeń do obniżek taryf”

Projekt ustawy w sprawie cen energii uwzględni między innymi wsparcie dla 3,5 miliona najuboższych gospodarstw domowych i obniżenie taryf obowiązujących od stycznia. Główne założenia przedstawiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Zmiany dotyczą okresu od 1 lipca tego roku, kiedy przestanie obowiązywać mrożenie cen energii elektrycznej.

– Pierwszy element [projektu ustawy] to bon energetyczny. Będzie on dotyczył minimum 3,5 miliona gospodarstw domowych. Będzie to grupa wyodrębniona pod kątem dochodów w rodzinie – mówiła Paulina Hennig-Kloska na konferencji prasowej.


Czytaj także: Resort klimatu chce zazielenić ciepłownictwo. Wkrótce rusza program dofinansowań


Wskazała, że to wsparcie może w przyszłości ewoluować. Jednak celem jest rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego.

Drugim elementem ma być stworzenie podstawy do naliczenia nowych taryf, które będą niższe od obecnych. W tej sprawie resort rozmawia z Urzędem Regulacji Energetyki. Zdaniem ministry, jest przestrzeń do obniżek taryf w stosunku do wartości zatwierdzonych przez URE na ten rok.

– Ostatni element to będzie cena maksymalna, która pozwoli nam „ścinać kominy” – dodała ministra.

Podkreśliła, że punktem wyjścia do dalszych prac były dotychczas obowiązujące rozwiązania ustawowe. Zaznaczyła jednak, że jest za wcześnie, by mówić o szczegółach projektu, ponieważ nie został on jeszcze przyjęty przez rząd.

Dopóki nie jest to projekt rządowy to nie możemy mówić o rozwiązaniach rządowych – wskazała. Projekt ustawy ma być przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów w najbliższy czwartek.

Czytaj także: