Siły rosyjskie przeprowadziły w sobotę skoordynowane ataki rakietowe i artyleryjskie na ukraińskie miasta, w tym na stolicę kraju, Kijów, gdzie wybuchł ostrzał w pobliżu budynków rządowych w centrum miasta – poinformowali wojskowi i świadek Reutersa.
Jak podaje Agencja Reutera, władze ukraińskie wezwały obywateli do pomocy w obronie Kijowa przed nacierającymi siłami rosyjskimi, które w czwartek rozpoczęły inwazję, wywołując „najgorszy od dziesięcioleci kryzys bezpieczeństwa w Europie”.
Kyiv, our splendid, peaceful city, survived another night under attacks by Russian ground forces, missiles. One of them has hit a residential apartment in Kyiv. I demand the world: fully isolate Russia, expel ambassadors, oil embargo, ruin its economy. Stop Russian war criminals! pic.twitter.com/c3ia46Ctjq
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 26, 2022
Na granicy z Polską ustawiają się kolejki uchodźców, w tym kobiet z dziećmi. Według relacji kolektywu reporterskiego Outride.rs, na przejście do Polski trzeba czekać minimum 10 godzin. W drugą stronę też odbywa się ruch: mężczyźni wracają, aby dołączyć do ukraińskiego wojska.
Jak podaje BBC, Agencja ONZ ds. uchodźców szacuje, że już około 100 tys. opuściło Ukrainę. Dodaje, że nawet 5 milionów mieszkańców kraju może próbować uciec za granicę w związku z eskalacją wojny.
Prezydent Wołodymyr Zełenski pozostaje w Kijowie i aktywnie wspiera walki oraz umieszcza filmy w mediach społecznościowych. W najnowszym Zełenski apeluje, żeby nie wierzyć w nieprawdziwe informacje, że nakazał ukraińskim służbom złożyć broń. Mówi, że Ukraińcy będą bronić swojego państwa, jak podaje Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Prezydent Zełenski w kolejnym krótkim filmiku apeluje, żeby nie wierzyć w nieprawdziwe informacje, że nakazał ukraińskim SZ złożyć broń. Mówi, że Ukraińcy będą bronić swojego państwa. https://t.co/9nAIH8tvWc
— Anna Maria Dyner (@Anna_M_Dyner) February 26, 2022
We wczesnych godzinach rannych w sobotę 26 lutego w Kijowie wybuchły zacięte walki, gdy siły rosyjskie próbowały z wielu kierunków przedostać się do centrum miasta. Prezydent Ukrainy Wołodomyr Zelenskij bez ogródek odrzucił amerykańską propozycję ewakuacji ze stolicy kraju – relacjonuje brytyjski The Guardian.
– Walka toczy się tutaj – powiedział Wołodymyr Zełenski. Według relacji Guardiana, do godziny 8 rano mieszkańcy informowali o spowolnieniu ataków, bo okazało się, że obrońcy Kijowa zdołali się obronić przed kolejną nocą rosyjskich natarć z wielu kierunków.
Rada Bezpieczeństwa ONZ, która obradowała w piątek wieczorem czasu polskiego, nie przyjęła rezolucji o potępieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przeciw była Rosja – stały członek Rady, który ma prawo weta – poinformował Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ w Nowym Jorku.
Moment głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją wzywającą Rosję do zatrzymania agresji na Ukrainę; przeciw tylko Rosja z prawem weta – rezolucja przez to nie została przyjęta pic.twitter.com/zQ50EOrJEF
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) February 25, 2022
W przyszłym tygodniu sprawa rezolucji dotyczącej rosyjskiej agresji na Ukrainę będzie najpewniej rozpatrywana w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ – tam Rosja nie ma prawa weta; tam Polska ma prawo głosu – poinformował Szczerski.
W sobotę 26 lutego ma się także odbyć spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego, litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza nt. dalszych sankcji UE wobec Rosji, podał rzecznik polskiego rządu:
Z inicjatywy premiera @MorawieckiM odbędzie się dzisiaj spotkanie w Berlinie. Premier @MorawieckiM wspólnie z prezydentem Litwy będą rozmawiać z kanclerzem Niemiec. Unia Europejska musi niezwłocznie przyjąć pakiet bezwzględnie twardych sankcji wobec Rosji ‼️
— Piotr Müller (@PiotrMuller) February 26, 2022
Jak można pomóc?
Poniżej publikujemy krótką listę organizacji, które można wesprzeć. To fragment listy zweryfikowanej przez Demagog.org.pl, polską platformę fact-checkingową.
- Polska Akcja Humanitarna – zapewnia opiekę medyczną, dostarcza paczki żywnościowe i higieniczne, koce, śpiwory i inne produkty niezbędne do przetrwania.
- Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – pomoc humanitarna, ewakuacja ludności i pomoc psychologiczna dla dzieci. Tutaj możesz pomóc.
- Polska Misja Medyczna – organizacja zapewniającą pomoc medyczną w krajach ogarniętych wojną. Tutaj możesz pomóc.