{"vars":{{"pageTitle":"Wolna Wigilia i dodatkowy urlop na czas świąt mile widziane. Ale jest benefit, który cenimy bardziej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["benefity-pozaplacowe","boze-narodzenie","firma","najnowsze","praca","pracodawca","urlop","wigilia","wolne-od-pracy","wynagrodzenie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":732043}} }
300Gospodarka.pl

Wolna Wigilia i dodatkowy urlop na czas świąt mile widziane. Ale jest benefit, który cenimy bardziej

Zdaniem większości Polaków Wigilia to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy. Jednocześnie 45 proc. pracowników chciałoby dodatkowego urlopu na czas świąt. Jednak bardziej od wolnego cenimy sobie dodatek do wynagrodzenia. Aż 86 proc. zatrudnionych w zbliżające się święta chciałoby otrzymać od pracodawcy jednorazową premię finansową.

Pod koniec listopada Sejm przyjął projekt ustawy, zgodnie z którym od 2025 roku Wigilia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Teraz nowy przepis czeka na podpis prezydenta RP.

Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, z tą decyzją zgadzają się ankietowani pracownicy. Aż 85 proc. osób uważa, że jest to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy. Jednocześnie 76 proc. respondentów jest zdania, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę kraju.

Przy czym opinie na temat tego, kto powinien decydować o wolnym, są podzielone. Około połowa ankietowanych twierdzi, że powinna to być decyzja pracodawcy. Z kolei 49 proc. badanych pracowników jest przeciwnego zdania. Dodatkowo tylko 20 proc. badanych zadeklarowało, że ich firma oferuje skrócenie czasu pracy w Wigilię.

Poza tym Polacy zapytani, o to, który ze świątecznych benefitów, chcieliby otrzymać w tym roku od pracodawcy, dosyć wysoko na liście oczekiwań umieścili wolne w czasie świąt. Jest to drugi z najbardziej pożądanych dodatków z 45 proc. wskazań. Większą popularnością cieszy się jedynie jednorazowa świąteczna premia finansowa (86 proc. wskazań).

Wolne również po świętach

A dla ilu osób istotne jest wolne między Wigilią a Sylwestrem? Według badania 31 proc. respondentów deklaruje, że weźmie urlop we wszystkie dni robocze, a 24 proc. planuje skorzystać z części dni wolnych. Jednocześnie 25 proc. ankietowanych zamierza pracować przez cały ten okres, a 13 proc. jeszcze nie podjęło decyzji.

Kiedy porównamy te dane z wynikami ubiegłorocznego, analogicznego badania, okaże się, że coraz więcej osób chce mieć wolne we wszystkie dni robocze między 24 a 31 grudnia. Jednocześnie zmniejszyła się liczba osób, które zamierzają pracować przez cały ten okres. W ubiegłym roku deklarowało tak 31 proc. respondentów.

Z perspektywy pracodawców sytuacja wygląda różnie. Skrócony czas pracy zarówno w Wigilię, jak i Sylwestra, preferuje 34 proc. firm, podczas gdy w 45 proc. organizacji oba te dni pozostają zwykłymi dniami pracy.

– Okres świąteczny to wyjątkowy czas, który powinien być okazją do budowania relacji i wzmacniania zaufania między pracownikami a pracodawcami. Decyzje dotyczące takich kwestii, jak skrócenie czasu pracy czy dodatkowe dni wolne, mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie firmy jako miejsca przyjaznego dla pracowników. To także szansa na pokazanie, że organizacja dba o dobrostan swojego zespołu, co w dłuższej perspektywie przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność pracowników – podsumowuje Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl, cytowana w komunikacie do badania.

Polecamy też: