{"vars":{{"pageTitle":"Workation nie traci na popularności. Łączenie pracy z podróżowaniem rozważa co trzeci pracownik","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza-ekspercka","badanie","korposzczury","najnowsze","praca-zdalna","urlop","wakacje","wakacje-2023","workation"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"18 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597067}} }
300Gospodarka.pl

Workation nie traci na popularności. Łączenie pracy z podróżowaniem rozważa co trzeci pracownik

Coraz więcej Polaków pracujących umysłowo rozważa workation, czyli połączenie pracy z wyjazdem wakacyjnym. Jedna trzecia pracowników biurowych rozważa tę formę pracy, a blisko 40 proc. z nich traktuje ją jako dodatkowy, płatny urlop.

Workation to możliwość pracy na plaży, pod palmą, w górach lub na własnej działce, zamiast w tradycyjnym biurze. Dzięki znowelizowanemu w kwietniu bieżącego roku kodeksowi pracy, praca zdalna została sformalizowana, a pracownicy mają możliwość wnioskowania o okazjonalne prace poza biurem.

Choć pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi wiele wskazuje na to, że łączenie pracy z wakacjami zyskuje na popularności wśród Polaków pracujących w biurach.


Czytaj również: Lato a praca zdalna. Upały mogą wywoływać agresję wśród pracowników


Jedna trzecia pracowników rozważa workation

Według badań Komputronik, blisko jedna trzecia ankietowanych pracowników biurowych (29 proc.) rozważa workation jako pomysł na tegoroczne wakacje. Przy czym co piąty badany (18,9 proc.) jest już zdecydowany na połączenie pracy z odpoczynkiem, a co dziesiąty (10 proc.) deklaruje, że raczej się na to zdecyduje, ale nie ma jeszcze 100-procentowej pewności.

Okazuje się, że 35 proc. ankietowanych do 35 roku życia planuje lub rozważa skorzystanie z workation. To niewiele więcej niż odsetek osób w wieku 36 lat i starszych. W tej grupie taką wolę wskazał co czwarty ankietowany. To jednak koniec różnic, jeśli chodzi o pokolenia. Myślimy bardzo podobnie o workation, mamy podobne obserwacje, oczekiwania i obawy, niezależnie od tego czy mamy dwadzieścia czy czterdzieści kilka lat – zwraca uwagę Andrzej Wiglusz, HR Manager firmy Komputronik.

Badania wykazały, że dla blisko 33 proc. badanych największą zaletą workation jest oszczędność czasu na dojazdy do pracy. Również 32,5 proc. respondentów postrzega możliwość spędzania wspólnych chwil z najbliższymi jako korzyść wynikającą z połączenia pracy z urlopem. Co więcej, dla 39,1 proc. ankietowanych workation jest dodatkowym płatnym urlopem, który nie wymaga brania wolnego.

Workation ma również swoje wady

Jednak badanie wykazało także kilka wyzwań związanych z workation. Brak możliwości oddzielenia życia prywatnego od zawodowego został wymieniony jako wada przez 43,8 proc. respondentów. Dodatkowo, 26,6 proc. badanych wskazało na trudności związane z dzieleniem przestrzeni pracy z innymi domownikami, a 25,4 proc. zwróciło uwagę na problemy z koncentracją i wydajnością pracy.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Technologia również była ważnym czynnikiem w badaniu. Główne obawy respondentów koncentrowały się na stabilnym dostępie do internetu, na którą wskazało 37,3 proc. badanych, oraz dostępie do prądu, na które zwróciło uwagę 15,4 proc. ankietowanych.

– Dla firm, które nigdy nie pracowały w całości zdalnie, które nie mają procedur czy narzędzi do wykonywania i monitorowania efektywności pracy na odległość, workation jest pewnym ryzykiem. Praca zdalna wymaga przygotowania i technologicznego, i organizacyjnego. O ile wyzwania technologiczne łatwo wyeliminować kupując laptopa z dobrą baterią, mobilny router, przenośną stację zasilania czy panel solarny, o tyle bariery organizacyjne czy mentalne pokonać jest trudniej – tłumaczy Wiglusz, którego firma zdecydowała się w ubiegłym roku wprowadzić możliwość pracy zdalnej w okresie wakacyjnym dla swoich kilkuset pracowników.

Badanie przeprowadzone przez firmę Komputronik objęło blisko 200 pracowników umysłowych reprezentujących różne branże, takie jak IT, marketing i obsługa klienta.

Polecamy również: