{"vars":{{"pageTitle":"Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w czerwcu do rekordowego poziomu powyżej 59 pkt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["indeks-menadzerow-zakupow-markit-pmi","pmi","przemysl"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"1 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":155301}} }
300Gospodarka.pl

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w czerwcu do rekordowego poziomu powyżej 59 pkt

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do rekordowego poziomu 59,4 pkt w czerwcu 2021 z 57,2 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma IHS Markit, amerykańsko-brytyjski, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Trend dla PMI w II kwartale utrzymał się na poziomie 56,8, co jest najwyższym wynikiem w historii badań. Inflacja kosztów produkcji i inflacja wyrobów gotowych osiągają rekordowe poziomy.

W czerwcu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie uległy poprawie

Tempo ekspansji w przemyśle zarejestrowało rekordową wartość drugi miesiąc z rzędu, a poziom zaległości produkcyjnych wzrósł w bezprecedensowym stopniu.

Nowe zamówienia wzrosły w najszybszym tempie w historii badań, napędzając wzrost produkcji, zatrudnienia oraz aktywności zakupowej. Najnowsze dane wykazały również bezprecedensowe presje inflacyjne oraz bezprecedensowe opóźnienia w dostawach środków produkcji do polskich fabryk.


czytaj także: Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w maju do rekordowego poziomu 57,2 pkt


W czerwcu Polski Wskaźnik PMI zarejestrował nowy rekord (59,4), sygnalizując silne odbicie w sektorze wytwórczym wywołane rozluźnieniem obostrzeń oraz nasileniem popytu dzięki otwarciu kolejnych gałęzi gospodarki. Odczyty wszystkich subindeksów wpłynęły pozytywnie na wynik głównego wskaźnika. Nowe zamówienia zwiększyły się w najszybszym tempie od ponad siedmiu lat.

Pomimo przyspieszenia wzrostu produkcji i zatrudnienia, zaległości zwiększyły się w czerwcu w bezprecedensowym tempie. Czerwcowe dane zasygnalizowały rekordowe opóźnienia w dostawach, co wywołało kolejny wzrost popytu na środki produkcji. Przedsiębiorcy w obawie przed kolejnym wzrostem cen gromadzili buforowe zapasy materiałów. W efekcie tempo inflacji kosztów było rekordowo szybkie, co doprowadziło także do rekordowej inflacji cen wyrobów gotowych” – mówi ekonomista IHS Markit Trevor Balchin.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Zużycie wody w Polsce spadło o około 6 proc. w 2020