{"vars":{{"pageTitle":"Wskaźnik rejestracji urodzeń rośnie. Mimo to 150 mln dzieci na całym świecie jest "niewidzialnych"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","ameryka-lacinska","azja","bezpanstwowcy","dzieci","karaiby","najnowsze","obywatelstwo","prawa-dzieci","unicef","wskaznik-urodzen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":732518}} }
300Gospodarka.pl

Wskaźnik rejestracji urodzeń rośnie. Mimo to 150 mln dzieci na całym świecie jest „niewidzialnych”

Globalnie 150 mln dzieci poniżej 5. roku życia pozostaje niewidocznych dla systemów państwowych, informuje UNICEF.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) w najnowszym raporcie przedstawia dane dotyczące wskaźnika rejestracji urodzeń dzieci na świecie. Choć od 2019 r. wzrósł on z 75 proc. do 77 proc., nadal co piąte dziecko w wieku do 5 lat pozostaje niezarejestrowane, więc jest niewidoczne dla systemów rządowych.

Natomiast ponad 50 mln dzieci, których urodzenia są odnotowane, nie posiada aktów urodzenia. A chodzi przecież o dokument, który ma kluczowe znaczenie dla nabycia obywatelstwa, zapobiegania bezpaństwowości i zapewnienia najmłodszym możliwości korzystania z ich praw od urodzenia.

– Rejestracja urodzeń zapewnia, że dzieci są natychmiast uznawane przez prawo, zapewniając podstawy ochrony przed krzywdą i wykorzystywaniem, a także dostęp do niezbędnych usług, takich jak szczepienia, opieka zdrowotna i edukacja – powiedziała Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF, cytowana w komunikacie do raportu.

Afryka Subsaharyjska z najniższym wskaźnikiem

Jak podaje Organizacja, wskaźnik rejestracji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach jest na poziomie 95 proc., w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej wynosi 94 proc., a w Środkowej i Południowej 78 proc. Znacznie gorzej wypada Afryka Subsaharyjska, osiągając zaledwie 51 proc. i tym samym odpowiadając za połowę niezarejestrowanych dzieci na świecie (90 mln).

– Postępy osiągane w Afryce Subsaharyjskiej nie rozkładają się równomiernie. Wskaźnik rejestracji w Afryce Południowej dochodzi do 88 proc., podczas gdy Zachodnia zanotowała największy wzrost w ostatnich 15 latach, osiągając 63 proc. Afryka Wschodnia i Środkowa pozostają jednak w tyle, obie na poziomie 41 proc. Przy powolnie wprowadzanych usprawnieniach i szybko rosnącej populacji, w Afryce Subsaharyjskiej – gdzie w nadchodzących dekadach ma mieszkać większość dzieci na świecie – może być ponad 100 mln niezarejestrowanych dzieci po 2030 roku – tłumaczy UNICEF.

Z czego wynikają problemy z rejestracją urodzeń? Tu UNICEF wymienia słabe zaangażowanie służb państwowych, duże odległości i konieczność wielokrotnych wizyt w urzędach, ale też brak wiedzy, wysokie opłaty i koszty pośrednie. W niektórych miejscach u podłoża tego zjawiska leżą też dyskryminacja ze względu na płeć, pochodzenie etniczne lub religię.

Rekomendacje UNICEF

I dlatego, aby zapewnić wszystkim dzieciom właściwą ochronę i systemową rozpoznawalność, UNICEF wzywa do podjęcia pięciu kluczowych działań. Pierwszym z nich jest rejestrowanie każdego dziecka przy urodzeniu, bo to podstawa uzyskania tożsamości prawnej. Zdaniem Organizacji proces rejestracji powinien być też usprawniony, aby poprawić jakość świadczonych usług i przyspieszyć transformację cyfrową.

Poza tym do zwiększania rejestracji urodzeń należy wykorzystywać programy zdrowotne, systemy ochrony socjalnej i edukacyjne. Konieczne jest też wdrożenie kluczowych reform prawnych, aby „uzyskać inkluzywne i sprawiedliwe systemy rejestracyjne i statystyczne”. UNICEF widzi też potrzebę upoważnienia społeczności do domagania się usług rejestracji urodzeń jako przynależnego wszystkim prawa.

Polecamy też: