{"vars":{{"pageTitle":"Wybory we Francji coraz bliżej: oto scenariusze najgorsze dla rynku. Złoty też może stracić","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","finanse-osobiste","francja","najnowsze","polityka","wybory"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":716873}} }
300Gospodarka.pl

Wybory we Francji coraz bliżej: oto scenariusze najgorsze dla rynku. Złoty też może stracić

Jeśli wybory we Francji wygra lewicowy Nowy Front Ludowy, to euro może osłabić się wobec dolara nawet o 2-3 procent, uważają analitycy Ebury. Ich zdaniem umocnienie dolara wobec złotego w tym scenariuszu może być nawet większe.

Już w niedzielę 30 czerwca pierwsza tura wyborów we Francji. Francuzi pójdą do urn wcześniej, niż wynikało to z wyborczego kalendarza. Prezydent Emmanuel Macron rozwiązał parlament 9 czerwca i ogłosił przedterminowe wybory pod wpływem przegranej jego partii, Renaissance, w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prezydent Macron postawił na wczesne wybory jako strategię mającą na celu wzmocnienie pozycji swoich sprzymierzeńców przed wyborami prezydenckimi w 2027 roku. Wybory te będą testem dla jego bloku, Ensemble (ENS), który w sondażach uzyskuje obecnie 18-20% głosów.

Ale jednocześnie decyzja Macrona to ryzykowna zagrywka, której wynik może mieć istotny wpływ na gospodarkę Francji i rynek finansowy w Europie. Swoją analizę skutków potencjalnych scenariuszy opublikowali właśnie analitycy firmy Ebury: Michał Jóźwiak, Andres Diaz-Kirk i Matthew Ryan

Kto startuje w wyborach

Eksperci wzięli pod lupę programy trzech głównych bloków, które starują w wyborach. Pierwszy to Centrum – Ensemble (ENS). To koalicja zbudowana przez Macrona, składająca się z szerokiego spektrum partii centrowych i liberalnych. Obecnie największy blok w Zgromadzeniu Narodowym, który opowiada się za kontynuacją polityki Macrona, w tym za podniesieniem wieku emerytalnego do 64 lat oraz ustawodawstwem prorynkowym, probiznesowym i proeuropejskim.

Drugi blok, prawicowy, to Zjednoczenie Narodowe (RN) – partia skrajnie prawicowa, prowadzona przez Marine Le Pen, która obecnie ma 88 mandatów. Jej polityka jest antyimigracyjna i populistyczna, z planami przywrócenia wyższego wieku emerytalnego oraz wprowadzenia dużych obniżek podatków. RN planuje również przyjąć bardziej konfrontacyjną postawę wobec Unii Europejskiej i zmniejszyć wsparcie dla Ukrainy.

Trzecim jest lewicowy Nowy Front Ludowy (NFP). Koalicja lewicowa tworzona jest przez Partię Socjalistyczną, Ekologów, Francję Niepokorną i Francuską Partię Komunistyczną. Ich polityka obejmuje obniżenie wieku emerytalnego do 62 lat, podniesienie płacy minimalnej o 14 proc. oraz wprowadzenie wyższych podatków dla zamożnych.

Jak zareaguje rynek

Analitycy zwracają uwagę, że ogłoszenie wcześniejszych wyborów już wywołało niepewność na rynkach finansowych. Kurs euro do dolara spadł, a główny francuski indeks giełdowy CAC 40 znacznie spadł. Spread rentowności francuskich i niemieckich obligacji rządowych wzrósł, co odzwierciedla obawy inwestorów.

Autorzy analizy kreślą cztery potencjalne scenariusze powyborcze, które mogą wpłynąć na rynek. Pierwszy to brak większości zdolnej do samodzielnych rządów z osłabienie centrowego Ensemble. W scenariuszu, w którym Ensemble uzyska słabe wyniki, może dojść do utworzenia lewicowej lub prawicowej koalicji. Konieczność osiągnięcia porozumienia między partiami doprowadziłaby prawdopodobnie do rozmycia postulatów zarówno RN, jak i NFP. Kompromisy na jakie musiałyby przystać obie partie sprzyjałyby utrzymaniu bardziej konserwatywnej polityki fiskalnej, co wpłynęłoby neutralnie na rynki finansowe. Według analityków z Ebury, w takim scenariuszu kurs EUR/USD wzrósłby o 0–0,5 proc.

Drugi scenariusz to również brak zdecydowanego zwycięzcy ale przy lepszym wyniku Ensemble. W tej opcji możliwe jest utworzenie słabego rządu kohabitacyjnego lub technokratycznego, kierowanego przez tę partię. Taki wynik byłby pozytywnym sygnałem dla rynków, jako że polityka Ensemble była w ostatnich latach korzystna dla inwestorów. Prognozuje się, że kurs EUR/USD mógłby wówczas wzrosnąć o 1–2 proc., co oznaczałoby umocnienie euro do dolara w takiej skali.

A co jeśli wygrają partie skrajne?

Gdyby jednak to prawicowe Zjednoczenie Narodowe uzyskało większość, byłoby to negatywnie odebrane przez rynki, chociaż w mniejszym stopniu niż ewentualna lewicowa większość. Prawicowa większość mogłaby osłabić francuskie aktywa i euro, jednakże partia złagodziła swoją retorykę, szczególnie w kontekście polityki fiskalnej, co mogłoby zmniejszyć negatywny wpływ na rynki. W takim przypadku, kurs EUR/USD mógłby spaść o 1–2 proc., oceniają analitycy Ebury.

Najgorszy dla rynków wariant to zwycięstwo Nowego Frontu Ludowego. Zdobycie większości przez NFP doprowadziłby do gwałtownej wyprzedaży wspólnej waluty, ze względu na oczekiwania bardzo ekspansywnej polityki fiskalnej NFP oraz planów zwiększenia opodatkowania najzamożniejszych, co mogłoby spowodować odpływ kapitału. Kurs EUR/USD mógłby wówczas spaść o 2–3 proc.

Wpływ na kurs USD/PLN [kurs dolara wobec złotego – przyp. 300G] może być silniejszy zważając na to, że zmiana sentymentu może dodatkowo odbić się na kursie złotego [do euro – przyp. 300G] – podkreślają autorzy analizy.

Polecamy także: