{"vars":{{"pageTitle":"Student w Polsce wydaje średnio 3 tys. zł. miesięcznie. Mieszkanie pożera nawet połowę tej kwoty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","nieruchomosci","oszczednosci","raport","rynek-najmu","studenci","wydatki","wynajem"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":364226}} }
300Gospodarka.pl

Student w Polsce wydaje średnio 3 tys. zł. miesięcznie. Mieszkanie pożera nawet połowę tej kwoty

Wydatki studenta w Polsce rosną nieprzerwanie od 6 lat i wynoszą obecnie 3 177 złotych miesięcznie – wynika z raportu „Portfel Studenta 2022”. Wpływa na to wysoka inflacja i zła sytuacja na rynku najmu.

Studenci na utrzymanie wydają więcej, a oszczędzają mniej. Brakuje im wiedzy z zakresu inwestowania – to najważniejsze wnioski z tegorocznego raportu „Portfel Studenta 2022”.

Istotnie studenci są obecnie w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Studencki rynek najmu, dotknięty konsekwencjami wojny w Ukrainie, drastycznie się skurczył. Mieszkań przeznaczonych dla żaków jest niewiele, a te, które są dostępne, są jednocześnie bardzo drogie. Czynsz potrafi sięgać nawet połowy miesięcznego studenckiego budżetu. Pisaliśmy o tym w tym tekście.

Ile wydaje student

Już w minionym roku październikowy powrót studentów do murów uczelni był obarczony wzmiankami o rosnących cenach. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się także w zbliżającym roku akademickim. Ceny idą w górę za rekordowymi odczytami inflacji powyżej 17 proc., a to znajduje odzwierciedlenie w studenckich kieszeniach.

Według szacunków opracowanych przez Warszawski Instytut Bankowości uśrednione wydatki studenta w Polsce rosną nieprzerwanie od 6 lat i wynoszą obecnie 3 177 złotych miesięcznie. To wzrost o co najmniej 437 złotych wobec ubiegłego roku.

W związku z rosnącymi kosztami, kurczą się także oszczędności młodych ludzi. Aż 18 proc. respondentów w wieku 18-24 lata badania przywoływanego w raporcie deklaruje, że nie posiada zgromadzonych na koncie żadnych oszczędności.

Kolejne 24 proc. to osoby ze zgromadzonymi środkami do 1000 złotych. W związku z tym, o 4 pkt procentowe spadła liczba osób, które mieściły się w przedziale 1001-2500 złotych.

Powyższe wskaźniki wyglądają jeszcze ciekawiej na tle oceny własnej sytuacji materialnej przez studentów. Aż 33 proc. z nich czuje się finansowo porównywalnie do swoich rówieśników.

Więcej, bo 35 proc. z nich, czuje się gorzej. Oznacza to, że problemy zaczynają dotykać niemal całą grupę społeczną polskich studentek i studentów.

Poziom wiedzy wymaga poprawy

Jak wskazują autorzy raportu, za tymi liczbami stoi również m.in. deficyt w wiedzy finansowej młodych Polaków. Z badania WIB wynika, że wciąż utrzymują się wskaźniki osób, uważających, że ich poziom wiedzy w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości (po 11 proc.) czy inwestowania (26 proc.) wymaga poprawy.

Najbardziej kłopotliwymi, a zarazem najpilniejszymi zagadnieniami do nauki pozostają te z zakresu cyberbezpieczeństwa (40 proc.).

Zmniejszeniu w skali roku uległ także odsetek osób bardzo dokładnie zapoznających się z umowami finansowymi (z 21 do 12 proc.). Co piąta osoba ogranicza się jedynie do sprawdzenia głównych postanowień oraz poprawności danych osobowych (22 proc.).

Publikacja została przygotowana przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2022/2023.

(oprac. Emilia Derewienko)


Więcej o rynku najmu piszemy tutaj: