{"vars":{{"pageTitle":"Wymagania prawne napędzają wdrażanie ESG. Ale i tak firmy więcej obiecują niż inwestują","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["esg","geopolityka","greenwashing","klimat","main","najnowsze","raportowanie-esg"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":727156}} }
300Gospodarka.pl

Wymagania prawne napędzają wdrażanie ESG. Ale i tak firmy więcej obiecują niż inwestują

Regulacje dotyczące wdrażania zasad ESG wymuszają wiele zmian, które, gdyby zależały tylko od woli firm, postępowałyby znacznie wolniej. Ale i tak, mimo szumnych zapowiedzi korporacji w ciągu ostatniego roku inwestycje w ESG spadły.

To regulacje, dotyczące zrównoważonego rozwoju i ich potencjalne zaostrzenie jest zdaniem aż 69 proc. badanych osób na stanowisku kierowniczym kluczowym czynnikiem napędzającym inicjatywy ESG – wynika z najnowszej edycji raportu Capgemini „A world in balance 2024: Accelerating sustainability amidst geopolitical challenges”. Rok wcześniej twierdziło tak 57 proc. badanych.

Ten zauważalny wzrost pokazuje, że presja prawodawców ma znaczenie i przynosi efekty”, piszą autorzy raportu w komunikacie.

Postępy są widoczne w szczególności w obszarze środowiska („environment”).

Widoczne efekty

Aż 84 proc. badanych twierdzi, że ich organizacja jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

Prawie trzech na czterech respondentów (72 proc.) deklaruje, że recykling jest kluczową kwestią w obszarze produkcyjnym, podczas gdy w 2022 roku uważało tak zaledwie 53 proc. badanych.

Duże wysiłki poczynione zostały także w obszarze projektowania produktów – 69 proc. deklaruje, że ich organizacja przeprojektowuje produkty pod kątem mniejszego wykorzystania paliw kopalnych. Dwa lata wcześniej była to mniej niż połowa (47 proc.).

Coraz bardziej rozsądne zużycie

Regulacje wymusiły na firmach przede wszystkim monitorowanie procesów pod kątem zużycia zasobów. W 2022 roku zaledwie 43 proc. kadry kierowniczej odpowiedziało, że ich organizacja mierzy zużycie energii w obszarze produkcyjnym. Według danych z tego roku, obecnie twierdzi tak już 71 proc.

75 proc. badanych zadeklarowało, że ich organizacja wdrożyła inicjatywy mające na celu redukcje zużycia wody. To wzrost o 20 proc. w porównaniu z 2022 rokiem.

Sami przedsiębiorcy przyznają, że bez presji prawnej, ich organizacja nie wdrożyłaby tylu inicjatyw ESG, ile obecnie – tak deklarują 2 na 3 osoby.

Geopolityka generuje bariery

Tempo postępów zależy jednak od szeregu czynników, takich jak np. dostęp do technologii – aż 67 proc. badanych uważa, że bez odpowiedniej technologii nie będzie możliwe osiągnięcie wyznaczonych celów zrównoważonego rozwoju.

Inną przeszkodą jest sytuacja geopolityczna. Prawie dwie na trzy osoby na kierowniczych stanowiskach wskazały, że ma ona coraz większy wpływ na postępy w inwestycjach w zrównoważony rozwój. Wśród głównych czynników wymieniane są napięcia w relacjach na linii USA-Chiny, wojna w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie czy kryzys energetyczny w Europie. Prowadzą one do zakłóceń w łańcuchach dostaw i operacjach biznesowych oraz potencjalnie mogą mieć wpływ na skalę rządowego wsparcia.

Konsumenci nie dają się złapać na greenwashing

Raport Capgemini wskazuje, że konsumenci bardziej niż kiedykolwiek dotąd są sceptyczni wobec korporacyjnych deklaracji. Coraz więcej osób uważa, że firmy oszukują, stosując greenwashing – 52 proc. w porównaniu z 33 proc. przed rokiem.

Aż 75 proc. konsumentów wciąż liczy, że firmy odegrają większą rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych w 2024 roku.

Ludzie wyraźnie zatem oczekują jeszcze bardziej zdecydowanych kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz większej przejrzystości w działaniach firm. Sceptycyzm konsumentów jest uzasadniony – korporacje więcej deklarują niż wykonują.

Pod koniec 2023 badane firmy zadeklarowały, że zwiększą inwestycje w zrównoważony rozwój. Tych planów nie udało się jednak zrealizować – podaje raport Capgemini.

Średnie roczne inwestycje w inicjatywy i praktyki ESG stanowiły w 2023 roku 0,92 proc. przychodów. W tym roku jest to tylko 0,82 proc.”, piszą autorzy raportu.

Capgemini Research Institute przeprowadził ankietę w czerwcu i lipcu 2024 roku wśród 2152 członków kadry kierowniczej zatrudnionych w 727 organizacjach, z których każda osiąga roczne przychody przekraczające 1 miliard dolarów, w 13 krajach Ameryki Północnej, Europy i regionu Azji i Pacyfiku oraz w 12 branżach i sektorach.

(oprac. km)

Polecamy także: