{"vars":{{"pageTitle":"Jakie wyniki osiągnęły fundusze PPK w 2020 roku? Najlepszy Skarbiec, najgorsza Compensa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["dane","inwestycje","main","polska","ppk","pracownicze-plany-kapitalowe","rankingi","rynki-kapitalowe","statystyki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":94358}} }
300Gospodarka.pl

Jakie wyniki osiągnęły fundusze PPK w 2020 roku? Najlepszy Skarbiec, najgorsza Compensa

Skarbiec TFI osiągnął najlepsze wyniki inwestycyjne swojego funduszu zdefiniowanej daty (FZD) w ramach PPK w 2020 roku, wynika z analizy firmy doradczej Mercer. Stosunkowo najgorszy wynik zanotowała Compensa. Twórcy analizy ostrzegają jednak, by na jej wyniki patrzeć z dystansem.

Firma doradcza i inwestycyjna Mercer przeanalizowała wyniki inwestycyjne funduszy zdefiniowanej daty, w ramach których inwestowany jest kapitał uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Fundusze zdefiniowanej daty

Fundusze zdefiniowanej daty nazywane są także funduszami cyklu życia. W ciągu lat zmieniają one swój charakter – początkowo w portfolio inwestycyjnym jest stosunkowo nieco więcej ryzykownych, a zatem przynoszących potencjalnie większy zysk aktywów, np. akcji. Z biegiem lat ustępują one jednak miejsca bezpieczniejszym aktywom, takim jak obligacje.

Zastrzeżenia

Firma Mercer przed podaniem wyników swoich wyliczeń zastrzega, że należy do nich podejść z odpowiednim dystansem. Po pierwsze dlatego, że na początku 2020 roku nie wszystkie fundusze dostosowały się do limitów inwestycyjnych, przez co nie wszystkie mogły sobie pozwolić na podobny poziom elastyczności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Po drugie, w początkowym okresie roku niektóre fundusze miały na swoich kontach bardzo niewielkie fundusze – wręcz uniemożliwiające odpowiedni poziom dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych. Dodatkowo, istotną rolę w drugim kwartale tego roku odegrała także pandemia COVID-19.

Po trzecie i najważniejsze, PPK w założeniu są produktem, w ramach którego dokonywane są inwestycje rozpisane nawet na dziesięciolecia. To utrudnia ich rzetelną ocenę już po jednym roku od rozpoczęcia okresu inwestowania.

Skarbiec na czele, Compensa w tyle

Mając to na uwadze Mercer dokonał oceny wyników FZD za rok 2020 przyjmując, że odprowadzana jest jedynie wpłata podstawowa w wysokości 3,5 proc. wynagrodzenia brutto danego uczestnika oraz, że to wynagrodzenie równe jest średniemu w gospodarce i wynosi nieco ponad 5300 zł brutto.

Najlepsze wyniki osiągnął Skarbiec TFI, którego wszystkie FZD przynosiły inwestorom zysk wyższy od średniej dla uczestników wszystkich funduszy PPK o danej zdefiniowanej dacie.

Dla przykładu – pracownik, który oszczędza w PPK w ramach FZD 2025 Skarbiec TFI zarobił w 2020 roku o 114 zł niż wynosi średnia dla oszczędzających we wszystkich funduszach o tej samej zdefiniowanej dacie.

Nieco gorsze wyniki osiągnęły Esaliens TFI i AXA TFI.

Najniżej w rankingu sklasyfikowana została Compensa, która podobnie jak 7 innych funduszy, w 2020 roku przyniosła swoim inwestorom zyski niższe od średniej dla każdej przeanalizowanej daty zdefiniowanej.

Na pozycjach bezpośrednio przed Compensą znalazły się PFR TFI i BPS TFI.

Czy PPK staną się remedium na emerytalną niepewność? – wywiad z szefem sprzedaży PKO TFI