{"vars":{{"pageTitle":"Wysokie ceny energii przez dłuższy czas mogłyby zwiększyć koszty ryzyka. Tak uważa prezes Pekao","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-pekao","bankowosc","ceny-energii","finanse","koszty-ryzyka","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"10 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":398012}} }
300Gospodarka.pl

Wysokie ceny energii przez dłuższy czas mogłyby zwiększyć koszty ryzyka. Tak uważa prezes Pekao

Gdyby bardzo wysokie ceny energii utrzymały się przez dłuższy czas, byłby to istotny czynnik ryzyka dla jakości portfela kredytowego dla firm i mogłyby spowodować wzrost kosztów ryzyka, ocenia w rozmowie z ISBnews wiceprezes Pekao Paweł Strączyński.

– Ceny energii mogą być jednym z istotniejszych czynników ryzyka dla naszego portfela kredytowego. Proszę zobaczyć – przy cenach gazu sięgających paruset euro za 1 tys. m3 pojawiały się informacje, że duże firmy wstrzymywały produkcję. Gdyby dotyczyło to [duży wzrost cen] energii elektrycznej, a taka sytuacja potrwałaby dłużej, spowodowałoby zapewne reperkusje dla części firm – powiedział ISBnews Strączyński.

Przypomniał, że w Banku Pekao koszty ryzyka utrzymują się jak dotychczas w założonym w strategii korytarzu 50-60 pb – na koniec kwartału – liczone łącznie z kosztami ryzyka związanego z portfelem frankowym nie przekroczyły 60 pb, a ryzyko powtarzalne było na poziomie 51 pb.

– Portfel kredytów zagrożonych jest stabilny – podkreślił.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.

PKO BP też traci na wakacjach kredytowych. Ale na razie jest na plusie