{"vars":{{"pageTitle":"Wzrośnie popyt na kredyty, ale nie na mieszkaniowe. NBP przepytał banki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","bezpieczny-kredyt-2-proc","kredyty","kredyty-mieszkaniowe","najnowsze","narodowy-bank-polski"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":720584}} }
300Gospodarka.pl

Wzrośnie popyt na kredyty, ale nie na mieszkaniowe. NBP przepytał banki

Banki oczekują w III kwartale br. wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.

W II kwartale 2024 r. banki zauważalnie złagodziły politykę kredytową wobec dużych przedsiębiorstw – po raz pierwszy od 2017 r. W przypadku pozostałych rodzajów kredytów banki zaostrzyły politykę kredytową lub jej nie zmieniły (dla kredytów konsumpcyjnych) – czytamy w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych III kwartał 2024 r.

Zmianom polityki kredytowej towarzyszył wysoki wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw (głównie dużych) i na kredyty konsumpcyjne. Popyt na kredyty mieszkaniowe był niższy niż w poprzedzającym kwartale i pozostawał pod wpływem zakończenia przyjmowania wniosków kredytowych w ramach programu ‚Bezpieczny kredyt 2 proc.’ – czytamy w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych III kwartał 2024 r.

Na III kwartał 2024 r. banki nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych – czytamy dalej.

Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na więcej ulg

NBP zwrócił uwagę na odnotowane w II kw. br. pierwsze od 2017 r. zauważalne złagodzenie kryteriów wobec dużych przedsiębiorstw oraz kolejne zaostrzenie wobec MSP – uzasadniane wzrostem ryzyka branży i pogorszeniem się jakości portfela kredytowego – przy jednoczesnej różnokierunkowej nieznacznej zmianie większości warunków udzielania kredytów.

Popyt na kredyt: wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw, motywowany wzrostem zapotrzebowania na finansowanie fuzji i przejęć, kapitału obrotowego oraz majątku trwałego. Oczekiwania na III kwartał 2024 r.: brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, największy dla MSP – napisano w raporcie.

W zakresie kredytów mieszkaniowych w II kw. br. odnotowano zaostrzenie kryteriów przy zachowaniu większości dotychczasowych warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

Popyt na kredyt: istotny spadek popytu uzasadniany głównie prognozami odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym, zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów oraz zakończeniem przyjmowania wniosków w programie ‚Bezpieczny kredyt 2 proc’. Oczekiwania na III kwartał 2024 r.: brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz w oczekiwanym popycie na kredyty mieszkaniowe – czytamy dalej.

W zakresie kredytów konsumpcyjnych w II kw. br. utrzymano dotychczasowe kryteria polityki kredytowej, przy jednoczesnej zmianie niektórych warunków udzielania kredytów, w tym m.in. zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu.

Popyt na kredyt: duży wzrost popytu m.in. w wyniku wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupów dóbr trwałego użytku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Oczekiwania na III kwartał 2024 r.: brak istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i wzrost popytu na kredyty – napisał też bank centralny.

Polecamy: