{"vars":{{"pageTitle":"Wzrost na rynku pracy. Ofert jest zauważalnie więcej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firma","hr","it","najnowsze","oferty-pracy","popyt-na-prace","praca","pracownicy","pracownicy-fizyczni","zawody-medyczne"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"11 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":727883}} }
300Gospodarka.pl

Wzrost na rynku pracy. Ofert jest zauważalnie więcej

Pracodawcy w Polsce opublikowali we wrześniu 288 260 ofert pracy, co oznacza wzrost o 12 proc. rok do roku, wynika z raportu Grant Thornton.

– Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, we wrześniu 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali 288,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To wzrost aż o 12 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku (kiedy pojawiło się 257,3 tys. ofert). To też rekordowy wzrost w stosunku do ostatnich dwóch lat – większą dodatnią dynamikę roczną ofert zanotowaliśmy w marcu 2022 roku. Od tego czasu popyt na pracowników zaczął gwałtownie spadać w związku z wybuchem wojny w Ukrainie oraz skokowego wzrostu kosztów energii czytamy w raporcie.

Gdzie ofert jest najwięcej?

We wrześniu 2024 roku największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku zanotowano wśród zawodów medycznych – o 24 proc. Duży wzrost widoczny jest również wśród pracowników fizycznych (13 proc.). Spadek popytu we wrześniu nastąpił wśród finansistów (-15 proc. rok do roku), HR-owców (-10 proc.) oraz wśród prawników (-7 proc.).

Choć w sektorach IT i HR, z którymi jestem najbliżej związany, nie dostrzegam jeszcze znaczącej poprawy, to optymizmem napawa wzrost liczby publikowanych ofert pracy w innych branżach, takich jak opieka zdrowotna czy prace fizyczne. W IT również można zauważyć subtelne odbicie, co może sugerować, że właśnie w tych kluczowych obszarach rynku pracy zaczyna kształtować się pozytywny trend tłumaczy Element Maciej Michalewski z firmy Element, cytowany w raporcie.

Optymizm u pracodawców

Z badania wynika, że ogólnie sytuacja na rynku pracy poprawia się.

– Osiągane w ostatnich miesiącach dodatnie dynamiki są zbieżne z naszymi prognozami makroekonomicznymi, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu miała również osiągnąć dodatnie wartości – czytamy dalej.

Magdalena Marcinowska z Grant Thornton wskazała, że trend przyrostu liczby nowych procesów rekrutacyjnych jest bardzo wyraźny i stabilny.

To świetna wiadomość, bo pokazuje, że pracodawcy w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość – odczuwają wzrost popytu i wierzą, że jest to efekt długotrwały. Jest to z pewnością pewne wyzwanie dla firm, ponieważ muszą one walczyć o pracowników, co powoduje wzrost kosztów pracy, niemniej z punktu widzenia całej gospodarki jest to z pewnością lepsza sytuacja niż spadek popytu na pracę, który obserwowaliśmy jeszcze niespełna rok temu –  powiedziała Marcinowska, cytowana w raporcie.

To też może Cię zainteresować: