{"vars":{{"pageTitle":"Wzrost płac w największych gospodarkach wyraźnie zwolnił. Ale wciąż jest większy od inflacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["fed","finanse","makroekonomia","najnowsze","place","stany-zjednoczone","stopy-procentowe","stopy-procentowe-w-unii"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"17 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":660824}} }
300Gospodarka.pl

Wzrost płac w największych gospodarkach wyraźnie zwolnił. Ale wciąż jest większy od inflacji

Wzrost płac w największych światowych gospodarkach znacząco zwolnił, co zwiększyło presję na banki centralne w kierunku obniżek stóp procentowych. Jednakże, tempo wzrostu wynagrodzeń wciąż przewyższa wzrost cen konsumpcyjnych, co wspiera poprawę standardów życia konsumentów.

Analizę zmian pensji w największych gospodarkach świata opublikował Financial Times. Dane opublikowane przez firmę Indeed pokazują, że zarówno w USA, jak i w strefie euro trend jest podobny. W eurolandzie roczny wzrost wynagrodzeń utrzymuje się na poziomie 3,8 proc, spadając z 5,2 proc. zanotowanego w 2022 roku. Natomiast w USA roczny wzrost wynagrodzeń ustabilizował się na poziomie 3,8 proc, po spadku z 9,5 proc. od końca 2021 roku.

W Wielkiej Brytanii, gdzie wzrost płac był dotąd najsilniejszy, średnia płaca oferowana przez pracodawców zwiększyła się o 6,6 proc. Ale to wciąż mniej w porównaniu do szczytowego wzrostu na poziomie 7,4 proc. z czerwca 2023 roku.


Czytaj także: Stopy procentowe w Europie. Tak wypada Polska na tle innych krajów


Dane Indeed mogą uspokoić zwolenników utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej, którzy obawiają się, że szybki wzrost płac może utrudnić skuteczne zrównoważenie inflacji.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że mimo spowolnienia, tempo wzrostu płac wciąż przewyższa wzrost cen konsumpcyjnych, co wspiera poprawę standardów życia konsumentów.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


FT zwraca uwagę, że inflacja w ciągu ostatniego roku obniżyła się w większości największych gospodarek, ale presja płacowa ciągle się utrzymuje, zwłaszcza w sektorze usług. To utrudnia podjęcie decyzji w sprawie stóp procentowych. W Stanach Zjednoczonych inwestorzy przewidują możliwość obniżki stóp już w marcu. Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii mogą podążyć tą samą drogą w najbliższych miesiącach, przewiduje Financial Times.

Polecamy także: