{"vars":{{"pageTitle":"XVII-wieczne monety w przesyłce pocztowej z Ukrainy. Miedziane szelągi dotarły do KAS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kas","krajowa-administracja-skarbowa","najnowsze","ukraina"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"9 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":482329}} }
300Gospodarka.pl

XVII-wieczne monety w przesyłce pocztowej z Ukrainy. Miedziane szelągi dotarły do KAS

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej w przesyłce z Ukrainy znaleźli 51 miedzianych monet z okresu panowania króla Jana II Kazimierza Wazy – poinformowała rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska.

XVII-wieczne numizmaty znaleźli kilka dni temu w przesyłce pocztowej z Ukrainy funkcjonariusze Lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Urzędzie Celnym w Lublinie.

– Zgodnie z deklaracją, w paczce miał być upominek, a znajdowały się XVII-wieczne monety – podkreśliła st. rachm. Justyna Pasieczyńska.

– Zabezpieczone numizmaty, to tzw. boratynki – miedziane szelągi z okresu panowania Jana II Kazimierza Wazy. Swoją nazwę zawdzięczają ówczesnemu zarządcy mennicy krakowskiej Tytusowi Liwiuszowi Boratiniemu – wyjaśniła.

Jak przekazała rzeczniczka szefa KAS znalezione w przesyłce monety były bite w latach 1659-1667 w bardzo dużych ilościach.

– Z uwagi na to, że wykonane były z miedzi, a nie srebra, miały niską wartość. Od nich też pochodzi powiedzenie „zły szeląg”– przypomniała.

– Sprawę prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. Przypominamy, że za niezgodne z przepisami prawa wprowadzanie na terytorium RP dóbr kultury z państwa niebędącego członkiem UE grożą wysokie kary – dodała rzeczniczka szefa KAS.

Po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Płoną kontenery w tureckim porcie, liczba ofiar stale rośnie