{"vars":{{"pageTitle":"Z komercjalizacją naukowych wynalazków jest słabo. Rozmowa z prof. Ryszardem Naskręckim","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["3w","badania-naukowe","biznes","edukacja","komercjalizacja-innowacji","kongres-3w","najnowsze","ryszard-naskrecki","szkolnictwo-wyzsze"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"11 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641250}} }
300Gospodarka.pl

Z komercjalizacją naukowych wynalazków jest słabo. Rozmowa z prof. Ryszardem Naskręckim

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów rozmawialiśmy z prof. dr hab. Ryszardem Naskręckim, dyrektorem Centrum Ecotech-Complex UMCS.

Profesor Naskręcki przyznał, że w Polsce komercjalizacja naukowych wynalazków nie jest na najwyższym poziomie. W skali szkolnej oceniłby ją na dostateczną.

Z komercjalizacją jest słabo

– Na pewno dwie czołowe polskie politechniki, czyli Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza radzą sobie dobrze, może nawet bardzo dobrze. Ale w Polsce mamy ponad 400 uczelni, z czego duża część to są szerokoprofilowe uniwersytety i tutaj, w tym obszarze o którym mówimy, czyli obszarze związanym z komercjalizacją wyników badań, jest raczej słabo – powiedział prof. Naskręcki.

Jego zdaniem środowisko naukowe w Polsce jest krytycznie postrzegane, nie tylko przez biznes czy otoczenie gospodarcze, ale też przez społeczeństwo.

– Niedofinansowanie i te wszystkie problemy, które przez lata dotykały środowisko naukowe w Polsce, wpływały na taką negatywną opinię. I to jest oczywiście krzywdząca opinia, bo są w Polsce znakomite zespoły badawcze, są znakomite instytuty, są znakomite wydziały – które mogą rozwiązać bardzo wiele poważnych problemów dla biznesu – podkreślił dyrektor Centrum Ecotech-Complex UMCS.

Trzeba się spotykać i rozmawiać

Co można zrobić, aby poprawić sytuację?

– Myślę, że tych instrumentów przekonywania jest wiele i tworzenie takich płaszczyzn porozumienia, a taką płaszczyzną porozumienia na pewno jest inicjatywa 3W, to jest jedna z lepszych form przekonywania. Możemy się tutaj spotkać ze sobą: środowiska naukowe, środowiska biznesowe i te środowiska, które reprezentują, to co tutaj nazywamy może nie do końca fortunnie, ale lepszej nazwy nie znajdę: czyli administrację i możemy wzajemnie się poznać. Możemy przedstawić nasze możliwości, ale również nasze oczekiwania – powiedział prof. Naskręcki.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Zdaniem eksperta osiągnięcia naukowe muszą być też promowane.

– Ona [promocja – przyp. red.] powinna być przede wszystkim mądra, ale powinna być również skuteczna. Powinniśmy wzajemnie przekonywać społeczeństwo, ale również decydentów o tym, że będziemy w stanie to zrobić i to jest to drugie narzędzie: czyli to pokazywanie dobrych przykładów – ocenił nasz rozmówca.

Równie ważne jest dofinansowanie badań naukowych.

– Proszę pamiętać, że badania naukowe mają to do siebie, że potrzebują narzędzi. Te narzędzia do badań naukowych nigdy nie były i nigdy nie będą tanie – podsumował prof. Naskręcki.

To też może Cię zainteresować: