{"vars":{{"pageTitle":"Z warszawskiego ratusza do państwowego banku. Jest nowy prezes BGK","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","banki","bgk","kadry","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"12 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703618}} }
300Gospodarka.pl

Z warszawskiego ratusza do państwowego banku. Jest nowy prezes BGK

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na stanowisko prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podało Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszą wiceprezes zarządu została Marta Postuła.

Premier Donald Tusk powołał dzisiaj nowego prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Został nim Mirosław Czekaj, który w ostatnich latach pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy. Wcześniej był też związany z BGK. Pierwszą wiceprezes zarządu została Marta Postuła – czytamy w komunikacie.

Kim jest nowy prezes BGK

Mirosław Czekaj posiada bogate, blisko 30-letnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi, w tym bankami i instytucjami finansowymi, podkreślono.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W latach 1996-1997 był członkiem rady nadzorczej Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie. W latach 2004-2006 był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego nadzorującym działalność komercyjną banku, współpracę z klientami komercyjnymi i samorządami, a także zarządzanie siecią oddziałów. Od 2009 do 2016 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej PKO Banku Polskiego oraz przewodniczącego Komitetu Audytu w tym banku. Wielokrotnie był przewodniczącym lub członkiem rad nadzorczych – czytamy dalej.

Od stycznia 2007 do kwietnia 2024 r. pełnił funkcję Skarbnika m.st. Warszawy, gdzie był odpowiedzialny min. za gospodarkę i politykę finansową, współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami, agencjami ratingowymi i audytorami – napisano także.

Kto jeszcze do zarządu BGK

Marta Postuła w latach 1999-2016 pracowała w Ministerstwie Finansów. Od 2020 do 2024 była kierownikiem Katedry Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2023 pełniła funkcję dyrektora Centrum Przedsiębiorczości UW.

Przez ostatnie 3 lata pełniła także funkcję doradcy zarządu ds. zrównoważonego rozwoju Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. W latach 2016-2022 była dyrektorem wydziału współpracy z emitentami w tej spółce – czytamy też w komunikacie.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

Polecamy: