{"vars":{{"pageTitle":"Za pięć lat świat będzie wyglądać inaczej? Dzięki sztucznej inteligencji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","badania-nad-sztuczna-inteligencja","badanie","badanie-ipsos","google","najnowsze","rozwoj-ai","sztuczna-inteligencja"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"17 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":660815}} }
300Gospodarka.pl

Za pięć lat świat będzie wyglądać inaczej? Dzięki sztucznej inteligencji

Zdaniem 73 proc. respondentów z Polski codzienne życie zmieni się i będzie wyglądało inaczej za 5 lat dzięki sztucznej inteligencji. Ankietowani przyznali, że AI już wpływa na sposób, w jaki szukamy informacji (70 proc.), uczymy się (65 proc.) czy pracujemy (61 proc.).

To wyniki z przeprowadzonej przez Ipsos na zlecenie Google ankiety na temat AI. Liczba związanych z AI wyszukiwań w Google wzrosła w Polsce o 300 proc. w minionym roku i o 1020 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

Pytani o to, na jakie obszary AI najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie w ciągu najbliższych pięciu lat, respondenci i respondentki z Polski wskazują diagnozowanie i leczenie chorób (67 proc.) oraz dostęp do informacji (70 proc.). 53 proc. ankietowanych uważa, że AI będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują, piszą i tworzą, oraz ogólnie na jakość życia. 60 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja może pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych tematów – napisano w komunikacie.

57 proc. jest zdania, że Polska będzie w stanie pełniej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych pięciu lat. 84 proc. ankietowanych przewiduje, że w tym okresie AI będzie miała znaczący wpływ na większość miejsc pracy i różne branże. Co więcej, 70 proc. z nich prognozuje, że sztuczna inteligencja będzie miała istotny wpływ na gospodarkę.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


A jakim instytucjom ufają Polacy w nadzorowaniu rozwoju AI z korzyścią dla społeczeństwa? Ankietowani częściej wskazywali instytucje akademickie (71 proc.) i firmy technologiczne (70 proc.) niż rząd (43 proc.) czy międzynarodowe organizacje rządowe (55 proc.).

Większość ankietowanych przyznała, że preferuje podejście opierające się na współpracy. 78 proc. respondentów uważa, że rząd i firmy technologiczne powinny wspólnie zająć się edukacją studentów i pracowników w zakresie AI. Tymczasem 77 proc. osób chciałoby tego typu współpracy przy nadzorowaniu rozwoju sztucznej inteligencji. 33 proc. ankietowanych twierdziło, że powinniśmy przestać korzystać z AI i całkowicie wstrzymać rozwój tej technologii, zakończono.

Czytaj także: