{"vars":{{"pageTitle":"Zachodnie firmy jednak zostały w Rosji? Są nowe analizy, które na to wskazują","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","przedsiebiorstwa","sankcje-gospodarcze","sankcje-na-rosje","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":467469}} }
300Gospodarka.pl

Zachodnie firmy jednak zostały w Rosji? Są nowe analizy, które na to wskazują

Pomimo powszechnego oburzenia wojną na Ukrainie, jedynie około 8,5 procent firm z Unii Europejskiej i krajów G7 opuściło Rosję, informuje belgijski dziennik „Het Laatste Nieuws”, powołując się na badania uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

Przed wybuchem wojny w Ukrainie w Rosji funkcjonowało w sumie ponad 2,4 tys. oddziałów firm oraz przeszło 1,4 tys. firm z UE i krajów G7 (Kanada, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone), podaje gazeta.

Jak ustalili szwajcarscy naukowcy do końca listopada tylko 120 firm, czyli mniej niż 9 procent, wycofało się z Rosji lub sprzedało swoją spółkę zależna.

Ustalenia badaczy przeczą tezie o „masowym exodusie” zachodnich firm z kraju agresora.

– Biznes opiera się presji rządów, mediów i organizacji pozarządowych – czytamy w „HLN”.

– Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji – oceniają autorzy raportu. Rezygnacja z prowadzenia interesów w Rosji jest kosztowna dla firm, ich pracowników oraz akcjonariuszy, wskazują naukowcy uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

OECD twierdzi co innego

Ustalenia szwajcarskich naukowców są sprzeczne z analizami publikowanymi wcześniej, m.in. przez OECD. Według danych opublikowanych jeszcze w listopadzie poprzedniego roku całkowicie rosyjski rynek opuściło ok. 18 proc. firm amerykańskich, klasyfikowanych jako wielonarodowe koncerny oraz nieco ponad 17 proc. takich przedsiębiorstw z Europy.

Do tego swoją obecność w Rosji ograniczyło dwie trzecie amerykańskich koncernów i prawie trzy czwarte europejskich.

Za to spośród koncernów z centralami w Azji żaden nie zdecydował się całkowicie opuścić rosyjskiego rynku. Skalę prowadzonego tam biznesu ograniczyła natomiast nieco ponad połowa. A aż 44 proc. koncernów z Azji prowadzi w Rosji tak, jakby wojna w Ukrainie w ogóle nie wybuchła, wynikało z danych OECD. Więcej o nich pisaliśmy w tym tekście.

PAP/opracowanie własne

Polecamy też: