{"vars":{{"pageTitle":"Zagraniczne inwestycje pobiły rekord. Polska w pierwszej dwudziestce na świecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","biz","inwestycje","main","makroekonomia","pkb","unctad"],"pagePostAuthor":"Michał Kamiński","pagePostDate":"10 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":313072}} }
300Gospodarka.pl

Zagraniczne inwestycje pobiły rekord. Polska w pierwszej dwudziestce na świecie

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski był wart w 2021 roku ponad 24,8 mld dolarów, wynika z danych Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju UNCTAD. To niemal dwa razy więcej, niż rok wcześniej.

UNCTAD opublikowała właśnie najnowszy raport o globalnych przepływach inwestycji zagranicznych w poprzednim roku. Wynika z niego, że po pierwszym szoku wywołanym pandemią w 2020 roku sytuacja wróciła do normy. Na całym świecie bezpośrednie inwestycje zagraniczne warte były w ubiegłym roku 1,58 bln dolarów. To o 64 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Dane dla Polski na tym tle wyglądają lepiej niż dobrze, bo wartość BIZ była rekordowo wysoka: wyniosła 24,8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 13,8 mld dolarów, a w ostatnim roku przed pandemią 13,5 mld dolarów. Z danych opublikowanych na stronach UNCTAD wynika, że ubiegłoroczna wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce była historycznie wysoka.

Polska była też bezapelacyjnym liderem przyciągania zagranicznych inwestycji wśród krajów regionu. Rumunia, która według danych UNCTAD znalazła się na drugim miejscu, pozyskała BIZ o wartości 8,6 mld dolarów.

Co więcej, uzyskany wynik umiejscawia Polskę w pierwszej dwudziestce krajów na świecie pod względem wielkości napływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pokazuje to ten wykres z raportu UNCTAD:

To nie będzie dobry rok dla inwestycji

Choć autorzy raportu podkreślają, jak szybko świat podniósł się po pierwszym uderzeniu pandemii, to jednak ich prognozy na rok 2022 są złe. Jak piszą, w tym roku klimat dla biznesu i inwestowania diametralnie się zmienił, a pierwszy powód to wojna na Ukrainie. Wywołała ona bezprecedensowy wzrost cen żywności i pali, co podbija inflację, z którą największe banki centralne walczą podwyżkami stóp procentowych. To z kolei zwiększa koszy finansowania inwestycji.

Pierwsze sygnały spowolnienia już są. UNCTAD podaje, że wstępne dane za pierwszy kwartał pokazują spadek wartości projektów typu greenfield (czyli budowa w jakimś kraju nowego przedsięwzięcia – na przykład fabryki – od zera) spadły o 21 proc. na całym świecie, wartość transgranicznych fuzji i przejęć zmalała o 13 proc., a międzynarodowe finansowanie projektów obniżyło się o 4%.

– UNCTAD przewiduje, że nie da się utrzymać tempa wzrostu w 2021 r. i że globalne przepływy BIZ w 2022 r. prawdopodobnie będą poruszać się po trajektorii spadkowej, w najlepszym przypadku pozostając na stałym poziomie. Jednak nawet jeśli przepływy pozostaną względnie stabilne pod względem wartości, nowe projekty prawdopodobnie ucierpią z powodu niepewności u inwestorów – napisano w raporcie.