{"vars":{{"pageTitle":"Wybuch na Lubelszczyźnie przy granicy z Ukrainą. Müller: Rząd podwyższa gotowość bojową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","main","najnowsze","rakiety","ukraina","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"15 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":404022}} }
300Gospodarka.pl

Wybuch na Lubelszczyźnie przy granicy z Ukrainą. Müller: Rząd podwyższa gotowość bojową

Premier Mateusz Morawiecki zwołał spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Powodem jest eksplozja na Lubelszczyźnie, w wyniku której zginęły dwie osoby.

O godzinie 15.40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – podał Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Eksplozja miała miejsce 15 listopada.


Aktualne informacje Eksplozja w Przewodowie: co już wiadomo o wybuchu na Lubelszczyźnie


– Służby wyjaśniają okoliczności eksplozji – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, podczas wystąpienia we wtorek wieczorem.

Jak dodał, zdecydowano o tym, „by podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego”.

Zdecydowano o tym, by podwyższyć gotowość bojową niektórych jednostek na terenie kraju – powiedział rzecznik rządu podczas konferencji prasowej. – Ze względu na wrażliwość sytuacji będziemy komunikować się bardzo ściśle – dodał.

Jak mówił obecny na konferencji szef BBN Jacek Siewiera, strona polska jest w kontakcie z Komisją Europejską i reprezentantami NATO.

Eksplozja w Przewodowie

Eksplozja nastąpiła w miejscowości Przewodów pod Hrubieszowem, niedaleko granicy z Ukrainą. Wybuch miał nastąpić na terenie suszarni zboża. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Po tym wydarzeniu premier Mateusz Morawiecki, w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą, zwołał spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Odbyło się też posiedzenie Rady Ministrów.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, apelował wcześniej o niepublikowanie niepotwierdzonych informacji. Przekazał wcześniej, że „wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej”.

– Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują – powiedział rzecznik rządu.

Informację o tym, że na terytorium Polski spadły rosyjskie rakiety podały już zagraniczne agencje, m.in. Bloomberg i Associated Press. Ta druga podała te informacje, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego wywiadu.

Nie mamy w tej chwili informacji, by potwierdzić te doniesienia – mówił po godzinie 20.00 rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder podczas konferencji prasowej.

Do sprawy odniosła się także rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Adrienne Watson. – W tej chwili nie możemy potwierdzić doniesień ani żadnych szczegółów. Ustalimy, co się stało i jakie będą dalsze kroki – napisała na Twitterze, podkreślając, że USA jest w kontakcie z polskim rządem.

Wsparcie dla władz Polski zadeklarowały też kraje bałtyckie oraz Czech i Słowacji. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wyraził wsparcie dla Polski. – Litwa twardo solidaryzuje się z Polską. Każdy centymetr terytorium NATO musi być broniony – napisał Nauseda na Twitterze.

Estońskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło na Twitterze, że wiadomości z Polski „są bardzo niepokojące”, a Estonia jest gotowa do obrony „każdego kawałka terytorium NATO”. „Zdecydowanie opowiadamy się za naszym sojusznikiem z UE i NATO” – napisał z kolei premier Czech Petr Fiala.

Poparcie dla Polski zadeklarowała również premierka Finlandii. – Finlandia bacznie obserwuje sytuację w Polsce i czeka na dalsze informacje o wydarzeniach. Stoimy po stronie Polski i zareagujemy, gdy będziemy dysponować niezbędnym obrazem sytuacji. Razem. Zjednoczeni – napisała.

Kondolencje i wsparcie dla Polski przekazał Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Na wieści z Polski zareagowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. – Składam kondolencje i najmocniejsze przesłanie wsparcia i solidarności z Polską i naszymi ukraińskimi przyjaciółmi – napisała w mediach społecznościowych.

Po godzinie 22.30 rozpoczęła się rozmowa prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Wcześniej Duda rozmawiał też z sekretarzem generalnym NATO.

W środę na godzinę 12.00 planowana jest zwołana przez prezydenta Rada Bezpieczeństwa Narodowego.