{"vars":{{"pageTitle":"Zakłady Azotowe Kędzierzyn będą znów produkować nawozy z pełną mocą. Rozpoczyna się rozruch instalacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gaz-ziemny","grupa-azoty","najnowsze","nawozy","producenci-nawozow","zaklady-azotowe-kedzierzyn"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":373882}} }
300Gospodarka.pl

Zakłady Azotowe Kędzierzyn będą znów produkować nawozy z pełną mocą. Rozpoczyna się rozruch instalacji

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podjęły decyzję o rozpoczęciu procesu rozruchu instalacji produkcyjnych w Jednostce Produkcyjnej Nawozy do 100% ich zdolności produkcyjnych, podała Grupa Azoty.

Zwiększenie produkcji nastąpi po przeprowadzeniu w/w rozruchu instalacji po wykonywanym cyklicznie postoju remontowym, który to rozruch rozpocznie się z dniem 21 października 2022 r. – czytamy w komunikacie.

Wcześniej Zakłady Azotowe Kędzierzyn podjęły decyzję o ograniczeniu z dniem 24 sierpnia pracy instalacji do minimum, tj. do 43% dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy. Podjęcie takiej decyzji wynikało z nadzwyczajnego i bezprecedensowego wzrostu cen gazu ziemnego.

Powrót do produkcji

12 października Grupa Azoty w związku ze zmianą warunków rynkowych zdecydowała o uruchomieniu produkcji na zatrzymanych wcześniej instalacjach do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6, podała spółka.

22 sierpnia Grupa Azoty podała, że w konsekwencji rekordowo wysokich cen gazu ziemnego czasowo zatrzymują instalacje do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka zwracała wtedy uwagę, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę notowania gazu w okresie półrocza wzrosły z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15,9 mld zł w 2021 r.

Czytaj także: