{"vars":{{"pageTitle":"Zależność od Zachodu wcale nie taka dobra. Polska gospodarka może na niej stracić","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz-trade","firma","gospodarka","najnowsze","polska","ryzyko-biznesowe"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"1 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":668343}} }
300Gospodarka.pl

Zależność od Zachodu wcale nie taka dobra. Polska gospodarka może na niej stracić

Uzależnienie polskiego eksportu od rynków państw Europy Zachodniej jest ryzykowne dla polskiej gospodarki, oceniają eksperci Allianz Trade. I wskazują na słabe perspektywy gospodarcze dla strefy euro. 

Międzynarodowa firma ubezpieczeniowa oceniła czynniki ekonomiczne, polityczne i ESG wpływające na ryzyko braku płatności dla firm w 83 gospodarkach na całym świecie. W 2023 r. Allianz Trade podwyższył 21 ratingów ryzyka krajów (+13 w porównaniu z 2022 r.) i obniżył tylko 4 (-13 w porównaniu z 2022 r.).

– W 2022 r. na nasze ratingi ryzyka krajów duży wpływ miały reperkusje wojny na Ukrainie. Jednak w 2023 r. globalna gospodarka wykazała pewną odporność na jeden z najbardziej agresywnych cykli zacieśniania polityki pieniężnej na świecie oraz w obliczu poważnych globalnych wstrząsów. W związku z tym podnieśliśmy ratingi ryzyka 21 gospodarek, co odpowiada około 19 proc. globalnego PKB. Najwięcej podwyżek odnotowano w Afryce (10), a następnie w Europie (6), podczas gdy tylko Chiny i Urugwaj odnotowały poprawę trajektorii ryzyka swoich krajów dla odpowiednio Azji i obu Ameryk – mówi Ana Boata, dyrektor ds. badań ekonomicznych w Allianz Trade, cytowana w komunikacie spółki.

Średni poziom ryzyka w Polsce

W Polsce rating nie uległ zmianie – ocena ryzyka gospodarczego pozostaje na średnim poziomie. Podobnie jak w wielu innych krajach Starego Kontynentu.

Średni poziom ryzyka w Europie mają także: Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Włochy, Serbia, Słowenia i Wielka Brytania. Natomiast najniższy jest on w takich państwach jak: Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja czy Szwajcaria. Z kolei duży poziom ryzyka przypisano Rosji, Białorusi i Ukrainie.

– Średni poziom ryzyka – podobnie jak Polska – mają kraje, w których najczęściej swoich lokalnych, sprawdzonych partnerów mają polscy przedsiębiorcy, m.in. Czechy. Tymczasem Słowenia nie musi kojarzyć się jedynie z górami i nartami, a Chorwacja tylko z wakacjami nad Adriatykiem – obydwa te kraje awansowały w naszym rankingu ryzyka (Chorwacja nawet dwukrotnie w ostatnim roku!), jest tam ono obecnie niskie, warto więc rozważyć szukanie tam ciekawych opcji biznesowych, także podczas wakacji w nich – zauważa Sławomir Bąk, członek Zarządu Allianz Trade w Polsce odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Plusy i minusy polskiej gospodarki

Analitycy Allianz Trade, oceniając polską gospodarkę, zauważają solidny popyt wewnętrzny i stabilne środowisko biznesowe – znacznie powyżej średniej. Wskazują, że co prawda finanse publiczne wymagają monitorowania, ale finanse zewnętrzne uległy poprawie. Podkreślają, że najgorsze w Polsce już za nami, ale ożywienie będzie łagodne także z powodu fundamentalnych kwestii, takich jak tendencja do procyklicznych bodźców fiskalnych (zwiększenie wydatków rządowych, żeby pobudzic aktywność gospodarczą, co może skutkować wyższą inflacją oraz nadmiernym zadłużeniem publicznym) i wysokie obciążenie długiem zagranicznym.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Jednym z rodzących obawy czynników jest też mało geograficznie zróżnicowana struktura handlu zagranicznego Polski – mówiąc wprost, jej bardzo duża koncentracja na rynkach Europy Zachodniej. W badaniu Allianz Trade kraje te mają niską ocenę ryzyka, z czego polscy przedsiębiorcy korzystali w ostatnich latach. Warto jednak obecnie zdawać sobie sprawę, iż dynamika wzrostu strefy euro będzie w najbliższych miesiącach, a nawet kwartałach niska – dynamiczne wzrosty będą w innych regionach, w tym w Afryce i w Azji a także w Ameryce Północnej – podsumowuje Sławomir Bąk, członek zarządu ds. zarządzania ryzykiem w Allianz Trade w Polsce.

To też może Cię zainteresować: