{"vars":{{"pageTitle":"Zamach na byłego premiera Japonii. Shinzo Abe nie żyje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["abenomika","japonia","najnowsze","polityka","shinzo-abe","swiat"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":323674}} }
300Gospodarka.pl

Zamach na byłego premiera Japonii. Shinzo Abe, twórca abenomiki, nie żyje

Były premier Japonii Shinzō Abe został postrzelony w czasie wiecu w japońskim mieście Nara. Twórca abenomiki zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, podają światowe media. 

Według doniesień agencji Bloomberg Abe został postrzelony w pierś. Od początku jego stan był ciężki.

Zamachu dokonano w okolicach stacji kolejowej w mieście Nara na zachodzie Japonii. Świadkowie, na których powołują się światowe media, mówią, że słychać było dwa strzały.

Przed południem czasu polskiego The Guardian poinformował, że Shinzo Abe zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Gazeta powołała się na publicznego japońskiego nadawcę NHK

Bloomberg donosi, powołując się na japońską policję, że zamachowiec został ujęty. Nie są znane motywy, jakimi się kierował. To mężczyzna w wieku około 40 lat.

Shinzō Abe byl szefem japońskiego rządu od 26 września 2006 do 26 września 2007 oraz ponownie od 26 grudnia 2012 do 16 września 2020 r. W świecie zasłynął jako twórca abenomiki – planu wyrwania japońskiej gospodarki z kilku dekad marazmu za pomocą skoordynowanego poluzowania polityki pieniężnej i fiskalnej w połączeniu z reformami strukturalnymi.

Luźna polityka pieniężna, polegająca na emisji jena na dużą skalę miała przełamać deflację, utrzymującą się w Japonii z przerwami od lat 90. XX wieku. W wyniku tych działań baza monetarna Banku Japonii się podwoiła.

Zwiększenie wydatków budżetowych – drugi filar abenomiki – miało być impulsem dla wzrostu gospodarczego. Rząd stawiał głównie nacisk na inwestycje publiczne.

Równolegle rząd Abe przeprowadzał reformy, których celem miało być pobudzenie aktywności gospodarczej. Cel próbowano osiągnąć m.in. przez aktywizację kobiet na rynku pracy, wspieranie innowacyjności, restrukturyzację przemysłu. Rząd przyjął też strategię demograficzną, której celem było odwrócenie negatywnego wieloletniego trendu starzenia się japońskiego społeczeństwa.

Abe zrezygnował z funkcji premiera w sierpniu 2020 r. z powodów zdrowotnych.

PKB Japonii rekordowo spadł w czasie pandemii