{"vars":{{"pageTitle":"Zamiana biur na mieszkania. Kolejny pomysł rządu na zwiększenie podaży lokali","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["mieszkania","ministerstwo-rozwoju-i-technologii","nieruchomosci","nieruchomosci-biurowe","nieruchomosci-komercyjne","waldemar-buda"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"3 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":336220}} }
300Gospodarka.pl

Zamiana biur na mieszkania. Kolejny pomysł rządu na zwiększenie podaży lokali

Na rynku jest za mało mieszkań, dlatego rząd chce umożliwić przekształcenie powierzchni handlowych i usługowych w nieruchomości mieszkalne. O szczegółach będzie decydował samorząd.

Nowe pomysły zaprezentowało właśnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Według resortu umożliwienie zamiany biur i centrów handlowych w mieszkania będzie jednym ze sposobów na zbyt niską dostępność mieszkań, przy utrzymującym się wysokim popycie na nie.

Resort zwraca uwagę, że sytuacja nasiliła się po wybuchu wojny i przybyciu do Polski kilku milionów uchodźców z Ukrainy. Doprowadziło to do wydrenowania dużych miast z mieszkań na wynajem. Z drugiej strony pandemia pokazała, że wiele powierzchni usługowych nie jest wykorzystanych, bo ludzie przyzwyczaili się do pracy zdalnej.

Wykorzystanie powierzchni w lokalach użytkowych jest dzisiaj sporym problemem. Część obiektów jest niewykorzystywana, nie ma najemców. Wiele inwestycji jest więc przeszacowanych w porównaniu do tego, co było zakładane w biznesplanach – mówił podczas środowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Ministerialna propozycja zakłada, aby przekształcać powierzchnie biurowe powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych. Dotyczy to także terenów, przeznaczonych pod budowę powierzchni usługowych.

Chcemy, żeby dochodziło do pewnej konwersji tych terenów – mówił minister Buda.

Dużą rolę w projekcie ma od odegrania samorząd. To on będzie wskazywał uchwałą, który teren zostanie poddany konwersji na rzecz mieszkalnictwa.

Co ważne, samorząd będzie mógł oczekiwać, żeby 5 proc. wydzielonych mieszkań trafiło do zasobu komunalnego. Samorządy borykają się bowiem z gigantycznym problemem braku mieszkań komunalnych.

Przebudowa budynku, z wyjątkiem konstrukcji budynku, będzie możliwa bez pozwolenia i zgłoszenia. Inwestor będzie miał na to dwa lata. Ministerstwo zapewnia jednak, że nie będzie mowy o tzw. „patodeweloperce”.

Pozwalamy ominąć procedury planistyczne, ale unikniemy patodeweloperki, standardy muszą być zgodne z polskim prawem – podkreśla minister Buda.

Projekt jest już zaawansowany, procedura legislacyjna się rozpoczęła. W ciągu najbliższych kilku tygodni ustawa będzie procedowana na Radzie Ministrów.


Polecamy także: